Relacja współzależna. Męczysz się miotasz, nie jesteś szczęśliwy, ale nie odejdziesz

ohme.pl 5 miesięcy temu

Współzależna relacja to relacja, w której obie strony nie potrafią funkcjonować niezależnie od siebie. Innymi słowy, muszą stale się o siebie martwić, aby czuć się dobrze, zapominają o wszystkim innym, co mogłoby być ważne i skupiają całą swoją uwagę na sobie nawzajem. Głównym problemem jest to, iż ten rodzaj związku opiera się na niepewności, lęku, zależności, niskiej samoocenie i smutku.

Osią i centrum tego układu jest emocjonalne uzależnienie, ta skrajna emocjonalna potrzeba uwagi i atencji drugiej osoby, poczucie, iż bez niej jest się niczym. W rzeczywistości, z powodu niskiej samooceny obu zaangażowanych stron, jedyne źródło szczęścia upatrywane jest tylko w partnerze. Życie obraca się wokół związku. Byłoby bardzo trudne – choćby niemożliwe – rozwijanie życia osobistego „poza” tą relacją.

Jest kilka kroków, które należy podjąć, by wyjść z takiej relacji.

Decyzja

Pierwszym krokiem będzie podjęcie decyzji o zakończeniu związku, obiektywna analiza jego funkcjonowania. Chodzi o to, aby ocenić, czy pozostajesz z partnerem, ponieważ tego chcesz, czy dlatego, iż nie chcesz go skrzywdzić. Musisz zdać sobie sprawę, iż nie jesteś odpowiedzialny za tę osobę.

Jeśli zdajesz sobie sprawę, iż ta relacja już ci nie służy, musisz ją przerwać. W tego typu związkach ludzie lekceważą własne potrzeby. Odchodząc ze współzależnej relacji, musisz być silny i zrozumieć, iż jest to najlepsza opcja dla obu osób.

Dialog

Aby położyć kres wszelkim zależnościom, niezbędny będzie szczery dialog z drugą osobą. Możesz wyjaśnić problemy, które sprawia ci obecna sytuacja, i powiedzieć, dlaczego najlepszym rozwiązaniem jest rozstanie. Najlepiej działać na spokojnie, ponieważ partner prawdopodobnie nie zgodzi się z twoją decyzją. jeżeli zachowasz spokój, lepiej poradzisz sobie z reakcją gniewu lub smutku.

Radzenie sobie z rozstaniem

Przeanalizuj wszystkie aspekty relacji. Z perspektywy czasu uświadomisz sobie, iż to myślenie i analizowanie uniemożliwia ci rozwój osobisty. Ogólnie rzecz biorąc, po odejściu poczujesz się szczęśliwszy. Im więcej czasu mija, tym więcej energii do ciebie wraca.

Ponadto zakończenie związku da ci możliwość nauki zaspokajania własnych potrzeb. To coś, czego wcześniej nie mogłeś zrobić. Ale od tej pory będziesz w stanie poświęcić się całkowicie samemu sobie, bez konieczności uświadamiania drugiej osobie, jak istotny jesteś.

Wreszcie, aby uniknąć ponownego uzależnienia się od relacji, musisz stworzyć fizyczny dystans. Musisz unikać spędzania z nią czasu i zacząć martwić się o własne potrzeby.

Smutek i złe samopoczucie, które będą ci towarzyszyć, nie są niczym nienormalnym. Będziesz musiał je zaakceptować. Te wszystkie emocji są niezbędne, aby ruszyć dalej.


Na podstawie: nospensees.fr

Idź do oryginalnego materiału