Piją litrami i myślą, iż to zdrowie w płynie. Ma ciemną stronę, o której mało kto mówi głośno

kobieta.gazeta.pl 6 godzin temu
Elektrolity to minerały, które w ciele występują w formie jonów. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, np. utrzymania nawodnienia komórek, równowagi kwasowo-zasadowej oraz pracy mięśni. Wyjaśniamy, kiedy i jak pić elektrolity, żeby miało to realny efekt.
Główne elektrolity w organizmie to sód, potas, wapń, magnez, chlorki oraz wodorowęglany. Regulują gospodarkę wodną i ciśnienie krwi, biorą udział w przewodzeniu impulsów, wspomagają trawienie i pracę układu nerwowego. Tracimy je codziennie w różnych sytuacjach, np. przy poceniu się, odwodnieniu, podczas biegunki lub wymiotów, po spożyciu alkoholu albo w upale, gdy się nie nawadniasz.


REKLAMA


Zobacz wideo Jesteś odwodniony? Zrób sobie domowy izotonik!


Kiedy pić elektrolity? To nie jest napój dla wszystkich
- Do typowych objawów zaburzeń równowagi elektrolitowej należą drgawki i skurcze mięśni, zwiększone pragnienie, słaba wytrzymałość, pragnienie soli oraz drażliwość - powiedział portalowi scripps.org lekarz rodzinny specjalizujący się w medycynie sportowej Zachary Sprague z Scripps Coastal Medical Center w Carlsbad. Elektrolity znajdują się we krwi, pocie i moczu. Możesz je uzupełniać przez napoje izotoniczne, wodę mineralną, produkty bogate w minerały (np. banany, orzechy, nabiał, warzywa liściaste), a w razie potrzeby odpowiednie suplementy,


Elektrolity powinno się pić w sytuacjach, gdy organizm traci dużo płynów i minerałów, np. podczas intensywnego wysiłku fizycznego albo tuż po nim. - Woda powinna być wystarczającym źródłem nawodnienia w trakcie treningu, ale napoje elektrolitowe są korzystniejsze podczas intensywnej aktywności w ciepłym otoczeniu, niezależnie od czasu trwania - dodał Sprague. Wystarczy 250-500 ml, czyli 1 szklanka do 1 butelki. Podczas upałów najlepiej wypić elektrolity profilaktycznie rano, ewentualnie sięgać po nie w mniejszej ilości kilka razy w ciągu dnia.


Kiedy i jak pić elektrolity?Pawel Kacperek/iStock


Jak uzupełnić elektrolity domowym sposobem? Jedz te produkty
Trzeba jednak uważać na pewną rzecz. Napoje izotoniczne oprócz wody i elektrolitów zawierają także węglowodany. Często występują one w postaci cukrów, takich jak glukoza, sacharoza, fruktoza. Wybieraj produkty bez dodatku albo z minimalną ilością cukru. Dr Zachary radzi, aby kupować picie, które zawiera od 4 do 8 proc. węglowodanów w porcji. Okazuje się, iż pomóc w nawodnieniu może również spożywanie owoców oraz warzyw bogatych w wodę, takich jak ogórek, pomidor, arbuz, truskawki, melon, pomarańcza. Lekarz poleca też przygotowanie własnego napoju elektrolitowego w blenderze. Wystarczy seler, jabłko, cytryna, mleko migdałowe oraz jarmuż. - O ile nie dochodzi do znacznych strat elektrolitów podczas choroby lub intensywnego, długotrwałego pocenia, większość elektrolitów można uzupełnić dzięki zdrowej diecie - powierdziła w rozmowie z time.com profesor fizjologii w George Institute of Technology Mindy Millard-Stafford.


Nie jesteś pewna, czy w ogóle powinnaś uzupełniać elektrolity? Zdaniem ekspertów to konieczne w przypadku osób pracujących na zewnątrz przez cały dzień, w wysokich temperaturach. Są to: pracownicy budowlani, dostawcy, architekci krajobrazu oraz rolnicy. - Pracownicy narażeni na działanie wysokich temperatur przez ponad dwie godziny muszą zacząć uzupełniać elektrolity. jeżeli piją tylko wodę, zasadniczo "rozcieńczają" krew - przyznał profesor Hayden Hess. U.S. Centers for Disease Control and Prevention zaleca wówczas przyjmowanie płynów co 15-20 minut, priorytetowo traktując elektrolity. Nie trzeba jednak koniecznie kupować napojów izotonicznych albo tabletek, tylko można wspomóc się wyżej wymienionymi przekąskami.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google
Idź do oryginalnego materiału