Myć mięso przed gotowaniem czy nie? Sanepid swoje, a technolożka żywienia? "To nielogiczne"

kobieta.gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: fot. shutterstock / MAHATHIR MOHD YASIN


Mycie mięsa przed gotowaniem wciąż dzieli wiele osób. Niektórzy to robią, chcąc pozbawić je bakterii i zanieczyszczeń. Inni się przed tym wstrzymują, mówiąc, iż to tylko rozchlapuje je dookoła zlewu, a i tak nie usuwa ich z mięsa. Stanowisko Sanepidu w tym temacie jest jasne. A co na to technolożka żywienia?
Od kilku lat jak bumerang wraca debata związana z myciem mięsa, w szczególności tego najpopularniejszego, czyli drobiu. Wszystko za sprawą zaleceń sanepidu, z których wynika, iż mięsa nie powinno się myć przed obróbką. Mimo to wiele osób w dalszym ciągu myje mięso przed obróbką. Słusznie?


REKLAMA


Zobacz wideo Polacy o paleniu na balkonie. "Wszystkie smrody lecą do mieszkania"


Myć surowego kurczaka czy nie? Technolożka żywności w opozycji do zaleceń Sanepidu
Temat ten poruszyła dr inż. Karolina Kowalczyk. Technolożka żywności w krótkim, ale treściwym nagraniu wyjaśniła, co sądzi o myciu lub niemyciu surowego kurczaka. Choć sama pracowała w Sanepidzie, jej zdanie jest zgoła przeciwne do oficjalnych wytycznych.


Ja to mięso myję. Jest grono osób, które jest zwolennikiem tego podejścia i robi to tak samo. Natomiast jest też grono osób, które tego nie robią, ponieważ takie są wytyczne Sanepidu. Mówią, żeby nie myć mięsa drobiowego, tylko go po prostu pokroić nożem na desce i wrzucić na patelnię, ponieważ jest bardzo wysoka temperatura i wszystko zginie, a w innym przypadku bakterie mogą się rozbryzgać po blacie i zlewie.


A ja się pytam: w jaki sposób potem umyć deskę i nóż? Nie rozbryzgują się bakterie? Myjecie potem nóż i deskę czy od razu wyrzucacie do kosza? No trochę to nielogiczne


- skwitowała technolożka.


Zwróciła jednak uwagę, iż w myciu surowego kurczaka nie chodzi o pozbycie się bakterii. - Na mięsie drobiowym kupionym w sklepie mogą być różnego rodzaju błonki, piórka, pazurki, po prostu fizyczne zanieczyszczenia, które są niejadalne. I woda nie tyle ma zmyć bakterie (bo tego nie zrobi), co opłukać z zanieczyszczeń fizycznych. Także pochodzących z rąk, które dotykały to mięso.


jeżeli myć mięso, to jak? Unikaj popularnego błędu
Dr Kowalczyk podkreśliła jednak wagę poprawnego mycia mięsa. Nie powinno się tego robić pod bieżącą wodą, co weszło w nawyk wielu osób. - Nigdy tego nie robię nad strumieniem bieżącej wody, tylko mam odpowiednią szklaną miskę, aby wypłukać w niej tego fileta, potem wodę wylewam bezpośrednio do syfonu.


Wystarczy mieć odpowiednią miskę. Zachować zasady higieny po umyciu takiego mięsa. I po prostu mieć świadomość tego, iż nie chodzi o zmycie bakterii na mięsie, ale zanieczyszczeń fizycznych


- podsumowała. A ty myjesz surowe mięso przed obróbką, czy stosujesz się do zaleceń Sanepidu? jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału