Robienie słoików nigdy nie było tak banalne. Nowa metoda pasteryzacji "na sucho" podbija internet

g.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: pstivers68/Istock.com


Zima to idealny moment, by otulić się domowym ciepłem i smakami lata zamkniętymi w słoikach. Tradycyjne metody konserwacji w garnku z wodą odchodzą już do lamusa. Poznaj rewolucyjną technikę pasteryzacji warzyw i owoców "na sucho". Ułatwi przygotowanie przetworów i pozwoli zaoszczędzić czas oraz energię.
Pomidory to skarbnica zdrowia. Są bogate w likopen, czyli silny antyoksydant z grupy karotenoidów, który spowalnia procesy starzenia i może mieć pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Pomidory poprawiają również pracę układu sercowo-naczyniowego, odporność i kondycję skóry. Jednak na tym ich adekwatności prozdrowotne się nie kończą.

REKLAMA







Zobacz wideo Nie tylko ogórki można kisić. Zobacz, jak przyrządzić pomidory kiszone



Pomidory: Najzdrowsze owoce na świecie. Nie mają sobie równych
Amerykańscy badacze z Centers for Disease Control and Prevention, jednej z kluczowych agencji Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w USA, nieustannie analizują skład witaminowy i mineralny owoców oraz warzyw. W zeszłym roku opublikowali listę najzdrowszych produktów spożywczych. Specjaliści zapewnili, iż na szczycie piramidy znajduje się rukiew wodna, która otrzymała perfekcyjny wynik 100 punktów. Tuż za nią uplasował się szpinak z 85 punktami, a brązowy medal przypadł jarmużowi, który zdobył 49 punktów. W dalszej kolejności znajdziemy paprykę i brokuły. Zaskakujące może być to, iż najzdrowszym owocem okazał się pomidor. Chociaż wielu ludzi uważa go za warzywo, botanicznie rzecz biorąc, jest owocem - rozwija się z kwiatu i zawiera nasiona.


Jak pasteryzować słoiki w piekarniku? Rewolucja w kuchni - pasteryzacja "na sucho"
Czym jest pasteryzacja "na sucho"? To metoda, która wykorzystuje piekarnik zamiast tradycyjnego garnka z wodą. Taka technika jest nie tylko prostsza, ale także bardziej ekonomiczna. Zastanawiasz się teraz, jak to działa? Już wyjaśniamy. Zaczynamy od dokładnego umycia i wyparzenia słoików. Następnie je osuszamy i odstawiamy do ostygnięcia. W dalszej kolejności wypełniamy je pomidorami, zostawiając 2-3 centymetry przestrzeni między ostatnią warstwą a wieczkiem. Słoiki dokładnie zakręcamy i umieszczamy je zakrętką do góry na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Należy uważać przy tym, aby nie dotykały ani ścianek piekarnika, ani siebie nawzajem. Pomidory pasteryzujemy w temperaturze 120-130 stopni Celsjusza przez 30 minut. Po upływie tego czasu wyłączamy piekarnik i pozostawiamy słoiki w jego wnętrzu na kolejne pół godziny. Po ostudzeniu odwracamy je do góry dnem i przechowujemy w chłodnym, zacienionym miejscu.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału