Meble metalowe kojarzą się ze stylem industrialnym, jednak od pewnego czasu chętnie wykorzystuje się je w innych aranżacjach. Dobrze wyglądają w salonach oraz sypialniach minimalistycznych i nowoczesnych. Wiele osób decyduje się na nie zamiast modeli drewnianych.
Zalety mebli metalowych
Stal, żelazo i aluminium stają się coraz chętniej wykorzystywanymi materiałami do tworzenia mebli. Niewątpliwe są one uniwersalne a ich plastyczność, pozwala na tworzenie konstrukcji o rozmaitych zastosowaniach i kształtach. Dodatkowo jest to materiał bardzo trwały i odporny na odkształcenia spowodowane wilgocią, co czasami jest minusem w przypadku drewna. Dodatkowo nie pęka i wymaga zdecydowanie mniejszej uwagi pod względem konserwacji niż drewno.
Ponadto metal może być wykończony w różnych kolorach. Niemniej najczęściej jest to matowa czerń, jednakże szarości i biele również są spotykane, a to pozwala na lepsze dopasowanie mebli do aranżacji salonu czy też sypialni. Większość mebli jest również stabilna i ma bardzo dobrą nośność szczególnie w przypadku regałów. Dobrze łączą się z elementami naturalnymi m.in. szkłem, marmurem oraz drewnem.
Sprawdź także: Po latach znów wraca do mody. Wybierz kanapę lub fotel z takim obiciem
Wady mebli metalowych
Wad jest zdecydowanie mniej niż zalet, jednak tak jak w każdym przypadku, nie będzie to perfekcyjne rozwiązanie dla wszystkich. Niektóre modele, mogą wydawać się ciężkie i przytłaczające. Ponadto w przeciwieństwie do drewna są zimne w dotyku. Nie zawsze pasują do każdego stylu aranżacyjnego, przede wszystkim w salonach i sypialniach boho mogą być trudne do wkomponowania.
Meble metalowe są podatne na zadrapania, oraz przewodzą ciepło, tzn. ustawione w pełnym słońcu gwałtownie się nagrzewają.
Przeczytaj też: Zapomnij o szarych i beżowych sofach. Wybierz tę, a pozazdroszczą ci jej wszyscy znajomi
Jakie meble metalowe wybrać?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wykończenie mebli, niepolerowane dobrze sprawdzą się w aranżacjach industrialnych. Do sypialni czy też salonu urządzonego w stylu skandynawskim lepiej wybierać jaśniejsze propozycje np. pomalowane na biało, czy też beżowo. Do klasycznych wnętrz sprawdzi się kontrast stali z drewnem, czyli np. stolik kawowy z dębowym blatem i metalowymi nóżkami.
Poszukując bardziej eleganckich, zwracających na siebie uwagę mebli, które podkreślą wnętrza, można wybrać wykończenie w kolorze złotym lub miedzianym.
Zobacz też:
Tak gwałtownie i tanio zacienisz ogród na czas upałów. Praktyczniejsze niż parasol i tańsze, niż altana
Po latach znów wraca do mody. Wybierz kanapę lub fotel z takim obiciem
Tak urządzisz wąską kuchnię. Będzie wyglądała na większą i bardziej przestronną