Gdzie wyrzucać koperty z foliowym okienkiem? Poczta Polska rozwiewa wszelkie wątpliwości

g.pl 1 dzień temu
Jak wyrzucać koperty z okienkiem, aby nie szkodzić środowisku? Korespondencję w takim opakowaniu dostajemy czasami choćby kilka razy w tygodniu i często nie zastanawiamy się, gdzie powinniśmy ją wyrzucić. To jednak duży błąd, który może zaszkodzić planecie. Wyjaśniamy, jak segregować koperty.
Segregacja śmieci tylko z pozoru jest prosta. Różne opakowania mają swoje "haczyki". Szczególnie trudności sprawiają te, które są wykonane z więcej niż jednego tworzywa. Właśnie taka sytuacja występuje w przypadku koperty z przezroczystą folią. Sprawdź, gdzie ją wyrzucić.


REKLAMA


Zobacz wideo Majcher: Marnowane jedzenie jako kraj byłoby na trzecim miejscu pod względem emisji gazów cieplarnianych


Czy koperty z okienkiem można wrzucać do recyklingu? O tych zasadach trzeba pamiętać
Wielu z nas, kiedy ma do czynienia ze śmieciami problematycznym, odruchowo wyrzuca je do pojemnika na odpady zmieszane. W sytuacji, gdy mamy wątpliwości co do prawidłowej segregacji danej rzeczy i nie mamy możliwości zweryfikowania, który kontener wybrać, bezpiecznie jest wyrzucić ją do odpadów zmieszanych. Trzeba jednak pamiętać, iż to droga na skróty, która nie służy ani naszej planecie, ani nam. jeżeli zaś chodzi o kopertę z "okienkiem", to jest ona wykonana z papieru oraz plastiku. Na szczęście zwykle gwałtownie i bez problemu możemy oddzielić folię od reszty koperty. Dzięki temu będziemy mogli wyrzucić poszczególne elementy odpadu do prawidłowych koszy. Plastikowa folia oczywiście powinna trafić do żółtego pojemnika (na metale i tworzywa sztuczne), natomiast papierową część wyrzucamy do niebieskiego śmietnika (na papier). Co, jednak kiedy nie możemy rozdzielić koperty na części? Poczta Polska zabrała w tej sprawie głos.


Czy koperty z okienkiem nadają się do recyklingu? Poczta Polska wyjaśnia
Poczta Polska zauważa, iż w wielu gminach oraz miastach istnieje możliwość, aby kopertę z niewielkim okienkiem foliowym (bez odrywania jej) wyrzucić do pojemnika na papier.
Wynika to z faktu, iż nowoczesne zakłady recyklingu papieru są wyposażone w technologie, które potrafią oddzielić drobne elementy plastikowe od włókien papieru w procesie rozwłókniania. Foliowe okienka, jako lżejsze od pulpy papierowej, są zwykle odfiltrowywane i usuwane na późniejszych etapach recyklingu
- czytamy w komunikacie Poczty Polskiej. To może znacznie uprosić wielu osobom życie. Instytucja zaznacza jednak, iż "takie podejście jest akceptowane przez wiele sortowni, choć nie jest idealne".


Zobacz też: Nie pozbywaj się tak zupy. Przez to "zapraszasz" do domu karaluchy i hydraulika


W sytuacji gdy nie mamy możliwości skorzystania z tej opcji, a oderwanie folii od koperty jest niemożliwe, ponieważ została zbyt mocno związana z papierem, powinna ona trafić do czarnego pojemnika (na odpady zmieszane).
Wrzucenie koperty z opornym okienkiem do papieru mogłoby wprowadzić do recyklingu zbyt dużo trudnej do usunięcia folii, co mogłoby negatywnie wpłynąć na jakość odzyskanego papieru. Pamiętaj, iż ulga, iż nie trzeba być 'eko-freakiem', żeby segregować dobrze, jest ważna - a czasami najlepszym rozwiązaniem jest po prostu odpad zmieszany
- podkreśla Poczta Polska.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału