Anatomia gniewu. Życie z osobą uzależnioną od konfliktów

ohme.pl 5 miesięcy temu

Życie z ludźmi, którzy są uzależnieni od konfliktu, to życie na polu minowym. Takie osoby pogarszają atmosferę, wywołując złe samopoczucie i niepokój. Wystarczy jeden komentarz, gest lub słowo, aby nas zaatakować, zranić. Takie osoby są zorientowane wyłącznie na destabilizację, na zerwanie równowagi. Tworzeni konfliktów między sąsiadami i przyjaciółmi.

Jest to kwestia uzależnienia, prawie kompulsywnego poszukiwaniu konfliktu. I trzeba podkreślić, iż ten typ osobowości jest w naszej kulturze obecny w niemal wszystkich sferach.

Ludzie zależni od konfliktu, anatomia gniewu

Można powiedzieć, iż najlepszą strategią leczenia osób uzależnionych od konfliktów jest ich unikanie. Jednak nie wszystko da się rozwiązać poprzez ucieczkę, izolację lub usunięcie kogoś z naszej listy kontaktów. Jako istoty społeczne jesteśmy zmuszeni żyć razem.

Musimy mieć świadomość, iż gdy mamy do czynienia z wysoce konfliktową osobowością, problem, spór lub wyolbrzymiona reakcja, której jesteśmy świadkiem, nie są prawdziwe. Problem nie dotyczy nas, on jest w osobie uzależnionej od gniewu. Jest to brak wewnętrznej równowagi, emocjonalnego zarządzania, psychologicznej siły. Głównymi cechami uzależnionych od konfliktów są:

  • styl myślenia „wszystko albo nic” – nie analizują, nie są elastyczni, nie poświęcają czasu w rozważenie sytuacji. Ograniczają się do generowania reakcji opartej na agresji lub krytyce, gdy coś im się nie podoba lub nie spełnia ich oczekiwań.
  • niska skuteczność kontroli emocjonalnej – niektóre osoby będące w konflikcie mają pewną kontrolę nad swoimi emocjami, le robią to tylko w celu emocjonalnej manipulacji innymi. Inne ograniczają się do wylewania gniewu i frustracji na bliskich
  • destabilizacja otoczenia – ludzie zależni od konfliktu są ekspertami w szerzeniu plotek, w krytyce, w ujawnianiu zachowań dominacji i poniżania,
  • brak oporu wobec frustracji, poszukiwanie winy – ludzie zależni od konfliktu nie tolerują niczego, co się dzieje nie tak, jak chcą. Są sfrustrowani i przekształcają tę frustrację w gniew oraz szukają winowajcy
  • myśli zdominowane przez negatywne emocje
  • brak refleksji nad własnym zachowaniem
  • trudność w odczuwaniu empatii dla innych
  • unikanie wszelkiego rodzaju odpowiedzialności za problem lub znalezienia rozwiązania

Osoby uzależnione od konfliktów to osoby toksyczne, prawdziwe wampiry energetyczne. Nie wpadajmy w pułapkę pomagania im za wszelką cenę, bo możemy wiele na tym stracić.


Na podstawie: nospensees.fr

Idź do oryginalnego materiału