Często nasze grzejniki pokryte są rdzawym nalotem. Chcąc się go skutecznie pozbyć, wcale nie musimy kupować drogich preparatów. Do usunięcia rdzy wystarczy nam pewien produkt, który większość z nas ma w swojej kuchni. Podpowiadamy, jak wyczyścić grzejniki w tani i łatwy sposób.
Jak usunąć rdzę z grzejników? Wystarczy ten produkt z kuchni
Zardzewiałe kaloryfery to częsty problem w naszych domach. Za taki stan rzeczy zwykle odpowiada wilgoć, która sprawia, iż na grzejnikach pojawia się nieestetyczny nalot. Dotyczy to w szczególności kaloryferów, które znajdują się w łazience.
Wykorzystując teraz okres, w którym nie ogrzewamy mieszkania, warto wyczyścić swoje grzejniki, aby podczas sezonu zimowego, nie tylko dobrze działały, ale i świetnie się prezentowały. W dodatku teraz będzie nam znacznie wygodniej przeprowadzić tę czynność, ponieważ kaloryfery są chłodne i nie będą nas parzyły.
Czytaj również: Weź z kuchni i wrzuć do basenu. Woda będzie czysta i klarowna przez wiele dni
Pierwszym krokiem jest dokładne odkurzenie i umycie ich powierzchni. Możemy do tego użyć miękkiej ściereczki, namoczonej w wodzie z mydłem lub płynem do naczyń. Później przecieramy kaloryfery ścierką zmoczoną jedynie wodą, aby pozbyć się resztek płynu lub mydła.
Po wstępnym wyczyszczeniu kaloryferów możemy zabrać się za usuwanie rdzy. W tym przypadku pomocna może okazać się mieszanka białego octu i wody. Należy wymieszać oba te składniki w proporcji 1:1. Następnie w roztworze moczymy ściereczkę lub gąbkę i bierzemy się za zmywanie rdzy. Do czyszczenia trudniej dostępnych miejsc możemy użyć szczoteczki do zębów.
W ten łatwy sposób, gwałtownie pozbędziemy się rdzy, bowiem ocet ma adekwatności kwasowe, które pozwalają usunąć nalot bez uszkadzania kaloryfera.
Co zrobić po usunięciu rdzy? Dzięki temu nie będzie już się pojawiała na naszych kaloryferach
Musimy jednak mieć świadomość, iż samo usunięcie rdzy nie wystarczy. Należy także zapobiegać jej nawrotom, zabezpieczając odpowiednio powierzchnię kaloryfera. Dobrym pomysłem, po wysuszeniu grzejnika, jest nałożenie na niego preparatu antykorozyjnego lub farby do kaloryferów, aby uchronić metal przed wilgocią. Jest to szczególnie ważne, gdy mowa o grzejnikach w łazience.
Oprócz tego należy zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń oraz o regularne wycieranie wilgoci z powierzchni kaloryferów. Dodatkowo warto także raz na jakiś czas profilaktycznie przemywać nasze grzejniki dzięki octu. Dzięki temu w tani i łatwy sposób uchronimy kaloryfery przed korozją i sprawimy, iż będą wyglądały estetycznie.
Zobacz też:
Wieczorem wsyp to do odpływu. Zapomnisz o zatkanym zlewie i brzydkim zapachu
To najzdrowsze warzywo. Jest naturalnym wspomagaczem serca
Masło zmienia kolor i ma nieprzyjemny zapach? Pewnie przechowujesz je w ten sposób