Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu otrzymał granty na realizację dwóch projektów, które mają na celu wspieranie inicjatyw młodzieżowych i rozwój kompetencji społecznych. Jest to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z organizacją Europa Iuvenis w ramach projektu: „Opolska młodzież w działaniu.”
Inicjatywa jest finansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033”.
29 października odbyło się pierwsze spotkanie, w czasie którego przedstawiciele Europa Iuvenis spotkali się z naszym Samorządem Uczniowskim oraz grupą uczniów. W trakcie spotkania omówiono cele i plany współpracy oraz zakres wsparcia, jakie otrzyma Samorząd przy realizacji zaplanowanych inicjatyw.
Nasze zwycięskie projekty zatytułowaliśmy: „Ja i My – Razem dla przyszłości” oraz „Włochy na Widelcu- Kulinarna Przygoda na Słowiance”. Realizacja projektów ma na celu rozwijanie umiejętności organizacyjnych i liderstwa, rozwijanie kompetencji miękkich, wspieranie pasji kulinarnych naszych uczniów oraz działania na rzecz szkolnej i lokalnej społeczności.
PROJEKT Ja I My – razem dla przyszłości
Kompetencje przyszłości, a rozwój osobisty.
IQ fitness z elementami żonglowania. Jak rozbudzić motywację? Techniki i metody zapamiętywania i uczenia się przyjazne mózgowi. To najważniejsze hasła pierwszego z realizowanych projektów.
Kompetencje przyszłości, rozwój osobisty i IQ fitness
Po tym tytułem 20 listopada uczniowie klas 1F, 3J/L, 2J/L oraz 2B/K uczestniczyli w inspirujących wykładach prowadzonych przez panią Beatę Olszewską, ekspertkę w dziedzinie rozwoju osobistego i edukacji. Tematyka spotkań koncentrowała się na rozwijaniu kompetencji przyszłości, efektywnej nauce oraz zwiększaniu potencjału umysłowego dzięki technikom przyjaznym mózgowi. Wykłady były nie tylko pouczające, ale także pełne praktycznych wskazówek. Zostały sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033”.
Rzuć wyzwanie planszy
Drugie z działań projektowych to nietypowa lekcja. Zespół Samorządu Uczniowskiego uczestniczył w zajęciach pt. „Twój mózg lubi wyzwania i sam tworzy reguły. Rzuć mu wyzwanie przy planszy”, które są częścią projektu: Ja i My – Razem dla przyszłości. Zajęcia dla młodzieży poprowadziła pani Beata Olszewska wraz ze swoim zespołem. Młodzież podzielona była na 4 zespoły i każda grupa miała inną grę strategiczną.
Dlaczego gry planszowe? To nie tylko forma rozrywki, jakby się wielu wydawało, ale nauka. Przede wszystkim współpracy w zespole, logicznego myślenia, komunikacji, rozwijania umiejętności analitycznych oraz kreatywnego spędzania czasu. Nasza inicjatywa została sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033”.
Projekt Włochy na Widelcu
Kuchnia włoska od kuchni – czyli pierwszy przystanek projektu kulinarnego: Włochy na Widelcu
Nie ma to jak rozpocząć tydzień od dobrej pizzy.
18 listopada uczniowie klasy 2 g wraz z nauczycielką Grażyną Tesarowicz i szkolnymi koordynatorami projektu: Magdaleną Rudkowską i Pauliną Klizą uczestniczyli, w ramach projektu: Włochy na Widelcu- Kulinarna przygoda na Słowiance, w spotkaniu online z włoskim kucharzem p. Giuseppe Giglio w Restauracji Brzeskiej. Szef kuchni opowiedział naszej młodzieży o różnorodności włoskich produktów oraz bogactwie tamtejszej kuchni oraz podzielił się przepisem na swoje autorskie spaghetti carbonara. Pan Giuseppe Giglio przedstawił gościom także swój kanał kulinarny na YouTube, który prowadzi w 3 językach, w tym także w języku polskim.
Następnie odbyła się degustacja rożnych wariantów pizzy przygotowanej według przepisów włoskiego kucharza. Specjalnie na tę okazję użyto pieca do pizzy, który zapewnił niesamowity smak i teksturę ciasta.
Wizyta została sfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033”.
Bardzo dziękujemy przedstawicielkom Restauracji Brzeskiej: Anecie Prychitko i Annie Nazar za bardzo interesujące i smaczne spotkanie oraz Giuseppe Giglio za przybliżenie nam kuchni włoskiej.
Dieta śródziemnomorska – najzdrowsza na świecie
28 listopada uczniowie klas 2 GH i 3 CG wysłuchali wykładu na temat diety śródziemnomorskiej, uznawanej przez wielu dietetyków i naukowców za jedną z najzdrowszych na świecie. Spotkanie poprowadziła Pani Anna Zacharewicz, doświadczona dietetyczka i popularyzatorka zdrowego stylu życia, która z pasją opowiadała o zaletach tej diety oraz jej wpływie na zdrowie i dobre samopoczucie.
Uczniowie dowiedzieli się, iż dieta śródziemnomorska jest bogata w składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik, witaminy i antyoksydanty. Dzięki temu pomaga w zapobieganiu wielu chorobom, w tym chorobom serca, cukrzycy typu 2, nadciśnieniu czy nowotworom. Badania wykazują również, iż osoby stosujące tę dietę cieszą się dłuższym życiem i lepszą kondycją psychiczną.
Na zakończenie wykładu wszyscy uczestnicy mieli okazję spróbować przekąsek inspirowanych kuchnią śródziemnomorską – humusu podawanego z własnoręcznie przygotowanymi krakersami.
Spotkanie edukacyjne było kolejną inicjatywą w ramach projektu: „Włochy na Widelcu” i zostało sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033”.
Słoneczna Italia w kuchni – Warsztaty włoskich smaków
11 grudnia, w ramach projektu Włochy na Widelcu, na warsztatach kulinarnych, uczniowie ze Słowianki gościli młodszych kolegów i koleżanki z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Mąkoszycach. Zajęcia poprowadziły uczennice klasy 5 G: Magdalena Rudkowska i Paulina Kliza pod opieką pani Grażyny Tesarowicz. Uczestnicy warsztatów „Słoneczna Italia w kuchni” poznali tajemnice włoskich smaków oraz wzięli udział w praktycznych zajęciach z przygotowywania pizzy.
Oprócz nauki wyrabiania ciasta i dobierania składników, uczniowie ze szkoły w Mąkoszycach dowiedzieli się więcej o profilu gastronomicznym szkoły i możliwościach, jakie oferuje przyszłym adeptom sztuki kulinarnej.
Kulminacyjnym punktem spotkania była degustacja przygotowanych pizz, które zachwyciły uczestników różnorodnością smaków i aromatów. Na zakończenie odbył się także quiz dotyczący kuchni włoskiej, w którym uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę. Nagrodą główną była wyjątkowa mini książka kulinarna „Włochy na widelcu” autorstwa Magdaleny Rudkowskiej i Pauliny Klizy.
Warsztaty „Słoneczna Italia w Kuchni” były nie tylko okazją do świetnej zabawy, ale również inspirującym spotkaniem z kulturą i smakami Włoch. Była to ostatnia inicjatywa w ramach projektu: „Włochy na Widelcu” i została sfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033”.
Cieszymy się i jesteśmy dumni z tego, iż nasza młodzież wychodzi z inicjatywą tak interesujących i rozwijających działań. Udział w projektach miał, niewątpliwie, walor edukacyjny, ale był też bardzo smaczny. Liczymy na możliwość realizacji kolejnych, równie ciekawych, projektów w przyszłości.