Najobrzydliwe potrawy świata – TOP 15. Jest też danie kuchni polskiej

stanwiedzy.pl 8 miesięcy temu

Tradycyjna kuchnia, jedzenie, gotowanie, kulinarne szlaki świata. Czasem zamawiając lokalne przysmaki o dziwnych nazwach można zrobić sobie makabryczną niespodziankę. Niektóre wyglądają i smakują jak jedzenie z horroru. Oto najobrzydliwsze, najdziwniejdze potrawy świata.

Najobrzydliwe potrawy świata? Są rzeczy straszniejsze niż kompot z suszu. W wielu krajach można znaleźć jedzenie bardziej przerażające niż hiszpańskie “Ostrygi z Rocky Mountain” (bycze klejnoty), nadziewany wielbłąd u Beduinów, chińskie kacze ozorki, meksykańskie scamoles (larwy dużych mrówek), kopi luwak (kawa z odchodów), koniki morskie na patyku, śmierdzący owoc durian, angielskie węgorze w galarecie czy chociażby polska kaszanka. Oto lista najbardziej ekstremalnego lokalnego jedzenia tylko dla odważnych. jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej o najbardziej ekstremalnym jedzeniu, powinien odwiedzić np. w Muzeum Obrzydliwego Jedzenia w szwedzkim Malmö.

Okazuje się, iż w ekstremalnych zestawieniach strasznego jedzenia często trafiają się polskie akcenty. Niektóre dania z tradycyjnej polskiej kuchni świat uznaje za straszne i niejadalne.

Stan Wiedzy

Haggis. Szkocka kuchnia i najbobrzydliwsze potrawy świata

Wymieniając najobrzydliwsze potrawy świata, na liście musi znaleźć się HAGGIS (po gaelicku taigeis). Szkocka kuchnia się nie cacka. Szkoci kochają zmielone owcze podroby (serca, wątroby, płuca) w formie puddingu, zamknięte w owczym żołądku. Podają ten „przysmak” z rzepą i ziemniakami.

Tak jak w przypadku polskiego bigosu, każda szkocka rodzina ma swój własny przepis na Haggis i przekazuje go z pokolenia na pokolenie. Kiedyś gotowaniem haggisa zajmował się szef klanu. Haggis tradycyjnie podaje się 25 stycznia, czyli w urodziny szkockiego poety Roberta Burnsa. Krążą legendy, iż haggis trafił do Szkocji za sprawą wikingów.

Jak smakuje haggis? Podobno w smaku tradycyjne szkockie danie przypomina polską kaszankę.

Synonymous with great haggis, the Macsween family are rightly hailed across Scotland as one of our favourite producers, here are ten facts you might not know about them.https://t.co/DNLdWfdUOg

— Scotsman food&drink (@foodanddrinksco) December 26, 2023

Makaron gniazdka? Chińczycy dosłownie jedzą… PTASIE GNIAZDA!

Tradycyjny przepis na rosół? W Chinach gotuje się go w ekstremalny sposób. Rybitwy zamieszkujące jaskinie Malajów i Indochin robią gniazda ze śliny i ikry. Chińczycy te gniazda gotują w całości i zjadają. Zupa z ptasiego gniazda to jednak bardzo drogi rarytas. Nazywany jest “kawiorem wschodu”.

Bogate w fosfor gniazda dostępne są jednak tylko dla bardzo zamożnych. Danie takie kosztuje w restauracji od 500 do 1000 dolarów. Dlaczego tak drogo? To podobno mocny afrodyzjak -pisze Gazeta.pl.

Najzdrowsze ryby – które warto jeść? Nie tylko łosoś – TOP 7

Włoska kuchnia dla odważnych. Włoski ser casu marzu z żywymi robakami

Włoska kuchnia, Sardynia… makarony, owoce morza, wina… mmm. Warto jednak spróbować nie tylko robionego na drutach makaronu Macceroni, sardyńskich gniocchi Malloreddus, włoskiego chleba Carasau, deseru Sebadas i sera Pecorino Sardo. Lokalnym przysmakiem w Sardynii jest tradycyjny włoski ser casu marzu. Zjada się go z żywymi larwami much.

Więcej wiedzy? Zobacz

i Facebook

Włosi zapewniają, iż to właśnie larwy muchówki z gatunku sernicy pospolitej (Piophilia casei) zapewniają niezwykły smak sera. Włoscy serowarzy pozostawiają Pecorino Sardo (Fiore Sardo) na świeżym powietrzu, a muchy składają jaja w pęknięciach w serze. Robaki po wykluciu żywią się serowym białkiem. Dochodzi do fermentacji dzięki której powstaje kremowe wnętrze sera casu marzu.

Najstraszniejsze ryby świata. Morskie potwory jak z horroru [TOP 8]

Jak opisuje National Geographic, owady z sera mogą skakać na wysokość 15 centymetrów. Zaleca się więc, by podczas jedzenia casu marzu zasłaniać oczy. Co więcej, podczas jedzenia, z sera sączy się płyn zwany „lagrima” – co oznacza “łzy”. Włoscy smakosze zalecają, by ser casu marzu serwować z chlebem Pane Carasau i mocnym, czerwonym winem Cannonau.

Sannakji czyli jedzenie żywej ośmiornicy

Boisz się, iż owoce morza są niedogotowane lub w sushi kryją się groźne bakterie? W takim razie koreańska kuchnia i potrawa Sannakji to nie pozycja dla ciebie. W Korei Południowej zjada się ŻYWĄ OŚMIORNICĘ przyprawioną solą i olejem sezamowym.

Sannakji to danie zabójcze, które każdego roku uśmierca kilka osób. Wijąca się ośmiornica może przyssawkami przyczepić się do przełyku i spowodować uduszenie. Jak podaje Polsat News, sannakji zalicza się do najniebezpieczniejszych potraw na świecie.

Filipiny i ekstremalne jedzenie. Jajka balut

Co dobrego zjeść spędzając wakacje na Filipinach? Tylko najodważniejsi wezmą do ust jajo balut. Jest to tzw. “jajko z nogami”. Zapłodnione kacze jajo wystawia się na słońce lub zakopuje w ziemi, by przyspieszyć jego rozwój. Po kilku dniach w cieple zarodek ma już wykształcone kości, dziób.

Taki “smakołyk” można zjeść np. w Kambodży. Uważany jest za afrodyzjak. Lokalna kambodżańska kuchnia oferuje też takie rarytasy jak np. smażone tarantule, skorpiony i owady.

Najbardziej jadowite węże na świecie. Gady jak z horroru [TOP 10]

Polska kuchnia straszy świat. Czernina budzi niesmak

Tradycyjna polska kuchnia niektórych przyprawia o torsje. Przewodnik po światowych kuchniach Taste Atlas ogłosił w styczniu 2023 roku, że czernina (zupa z krwią) jest najgorszą zupą świata. Czarna polewka znana m.in. z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, tzw. zalewajka i „kaszanka w płynie”, zdobyła w głosowaniu online 2,3 pkt. na 5 możliwych.

Czernina to zupa z krwią wieprzową, krwią kaczki, krwią gęsi lub krwią królika. Kucharze stosują również dodatek w postaci octu z cukrem, by zapobiec krzepnięciu zwierzęcej krwi w zupie.

W składzie czerniny znajdują się przyprawy charakterystyczne dla kuchni staropolskiej takie jak m.in. goździki, suszone owoce i cynamon. Niektóre przepisy na czerninę zawierają m.in. podroby z kaczki, suszone śliwki, jabłka i daktyle. Uważa się ją za afrodyzjak i dobry środek na potencję.

Co ciekawe, zupa z krwi wieprzowej popularna jest też w niektórych regionach Azji, np. w Kambodży. Jedzą ją jednak tylko najbiedniejsi.

Wino na myszach. Chiński alkohol ekstremalny

Słyszeliście o “wódce pędzonej na myszach”? U Chińczyków i Koreańczyków to nic nadzwyczajnego. Trzydniowe żywe myszki topi się w ryżowym spirytusie, gdzie następnie fermentują przez rok. Alkohol ma wyjątkowo intensywny zapach. W Chinach uważa się go za cudowne lekarstwo na niemal wszystkie dolegliwości.

Więcej wiedzy? Zobacz

i Facebook

Ryba fugu. Zabójcza japońska kuchnia i najgroźniejsze potrawy świata

Ryba fugu może i nie jest wybitnie obrzydliwa, ale ten specjał kuchni azjatyckiej bywa zabójczy. Niejeden smakosz przypłacił zjedzenie sashimi lub nabemono z fugu życiem. Co roku ryba fugu jest ostatnim posiłkiem dla około 300 ludzi.

Fugu to japońska trująca ryba podawana tylko przez wykwalifikowanych kucharzy potrafiących usunąć truciznę. Chodzi o pozbawienie ryby konkretnych organów produkujących zabójczą toksynę. Najlepsi szefowie kuchni japońskiej pozostawiają w rybie minimalną ilość trucizny powodującą uczucie kłucia i drętwienia języka i warg.

Kuchnia japońska i ryba fugu. Foto: Chris 73 / Wikimedia Commons

A jeżeli kucharz się pomyli? Dochodzi do paraliżu, a ofiara zatrucia jest w pełni świadoma tego, co się dzieje. Najczęściej dochodzi do śmierci przez uduszenie.

Potrawa z rekina co twarz wygina

Islandia i szokująca lokalna kuchnia. Odważylibyście się zjeść mięso rekina? Pewnie tak. Islandczycy idą jednak dalej zajadając się potrawą o nazwie hakarl. Rekin po złapaniu zakopywany jest pod ziemią na okres od 2 do 6 miesięcy. Następnie rekinie mięso jest wykopywane i tak prosto z ziemi, cuchnące amoniakiem, zostaje zjedzone.

Anthony Bourdain, znany z jedzenia najdziwniejszej żywności na świecie, twierdzi, iż hakarl jest najbardziej obrzydliwą rzeczą, jaką kiedykolwiek jadł – pisze Gazeta.pl

Szwedzi kochają kiszone śledzie Surströmming. Najbardziej śmierdzące jedzenie

Kiszone śledzie Surströmming stały się sławne na YouTube, gdy kolejni śmiałkowie próbują nie zwymiotować od samego ich zapachu. A zapach tego jedzenia jest EKSTREMALNY. Bije na głowę choćby fermentowane rybne dania takie jak koreańskie hongeohoe albo japońskie kusaya.

Kanapka z surströmming jest tradycyjnie podawana ze szklanką mleka albo z kieliszkiem wódki. Szwedzka kuchnia nie zna litości.

Kiszone śledzie Surströmming rzadko są jedzone solo, najczęściej jego mocne walory zapachowo-smakowe są ukrywane w towarzystwie cienkiego chleba tunnbröd i posiekanej cebuli, a także ziemniaków w plastrach. Kiszone śledzie surströmming je się także z pastą ziemniaków – pisze Portal Spożywczy.

Lutefisk. Ryba z Norwegii tylko dla odważnych

Kiszone śledzie Surströmming mają mocną konkurencję. Kuchnia norwerska oferuje odważnym smakoszom lutefisk. Są to suszone i solone płaty dorsza moczone w wodzie i ługu sodowym. Zapach tego dorsza jest wyzwaniem dla największych gastronomicznych twardzieli.

Wyspy Owcze i pieczona owcza głowa

Wyspy Owcze słyną z nietypowej kuchni. Jedną z narodowych potraw jest marynowana i pieczona głowa owcy. Danie serwuje się z okazji świąt i uroczystości, najczęściej jesienią gdy ma miejsce ubój zwierząt.

Jak informuje Keep Calmd And Travel, pieczone owcze głowy są również przysmakiem w Maroku – można ich skosztować w jednej z ulicznych kuchni na bazarze na placu Jemma el Fnaa w Marrakeszu.

Makłowicz je Surströmming (KISZONE ŚLEDZIE)

Najstraszniejsze potrawy świata? Oczywiście polskie flaki!

Lubicie flaczki? Flaki to tradycyjna polska potrawa znana przynajmniej od XIV wieku. Podobno było to ulubione danie królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły. Polacy przez cały czas kochają gotowane wnętrzności. Na Podhalu jada się flaki baranie. Populularny jest też przepis na flaki po lwowsku – wołowe, ale z kapustą włoską.

Żołądek wołowy pokrojony w harmonijkowe zawijasy skąpane w rosole nazywany jest flakami. Na flaki przeznacza się wszystkie części żołądka: księgi, żwacz, czepiec oraz trawieniec (największą wartość kulinarną mają trawieniec i żwacz). Flaki są bogate w związki wapnia i zawierają ich więcej niż mięso – wyjaśnia Culture.pl.

Flaki jada się także we Włoszech. Lampredotto to tradycyjna potrawa toskańska, szczególnie popularna we Florencji. Gotuje się je z pomidorem, cebulą, selerem i posiadają delikatny smak

Flaczki to również tradycyjna potrawa we Włoszech. Lampredotto z Toskanii, Foto: Pixabay/akiragiulia

Japońska kuchnia i “Białe dzieci”. Odważysz się zjeść Shirako?

Obrzydliwe potrawy w kuchni japońskiej. Japończycy zajadają się shirako. Są to woreczki nasienne, dla niepoznaki zwane rybim mleczem. Mniej odważni mogą zjeść te “delicje” w tempurze. Shirako jest słonawe i ma konsystencję budyniu.

Japończycy wierzą, iż to danie ma właściwości przeciwstarzeniowe i przeciwzapalne. Najbardziej rozpowszechnione jest shirako z dorsza, żabnicy lub łososia.

Kuchnia azjatycka i pijane krewetki. Owoce morza jak z horroru

Azjatycka kuchnia jest wyjątkowo okrutna. Azjaci stosują m.in. technikę ikizukuri, a jedzenie na talerzu jest jednocześnie pocięte (technika trzech cięć) i wciąż żywe. Chińczycy i Japończycy gustują w “pijanych krewetkach”, które zanurza się żywe w alkoholu. Zjada się je sparaliżowane. Można zjeść też Odori ebi, czyli młode skorupiaki odurzone alkoholem, najczęściej sake. Egzekucji dokonuje się w ustach.

A później można polecieć do Wietnamu na drinka. Lokalni polecają wino z wciąż bijącym sercem węża.

Więcej wiedzy? Zobacz

i Facebook

Idź do oryginalnego materiału