Jedz codziennie. Zmniejszysz problemy z pamięcią i ryzyko demencji

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /Pixel


Zmiana nawyków żywieniowych może nie tylko pozytywnie wpłynąć na twoją sylwetkę, ale i umysł. Badania wykazały, iż regularne sięganie po odpowiednie produkty spożywcze zmniejsza problemy z pamięcią czy ryzyko demencji. Jaką dietę stosować, aby zapewnić sobie długowieczność i przez długie lata utrzymać swój mózg w świetnej kondycji?

Dieta MIND to spis zdrowych nawyków, które warto wprowadzić do swojego jadłospisu w każdym wieku. Najbardziej polecana jest jednak osobom w wieku średnim i seniorom.

Pozytywnie wpływa bowiem na pamięć i zmniejsza ryzyko demencji, (a choćby może poprawiać stan danej osoby po zdiagnozowaniu choroby). Dowodzą tego liczne badania m.in. dane z Rush Memory and Aging Project (MAP) opublikowane w "Journal of Alzheimer's Disease".

Czym jest dieta MIND i jakie są jej założenia? Może zmniejszać ryzyko demencji

Śródziemnomorska oraz dieta MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) może spowalniać starzenie się mózgu, a także zmniejszać ryzyko choroby Alzheimera. Ten sposób żywienia ogranicza akumulację płytek miażdżycowych w tym ważnym organie. Z badań wynika, iż u osób, które ją stosują, może być on o choćby 18 lat młodszy, niż sugeruje to ich metryka.

Jakie są główne założenia diety MIND? Otóż jest ona połączeniem cech diety śródziemnomorskiej oraz diety DASH, które są uznawane za tz. brain healthy, czyli pozytywnie wpływające na funkcjonowanie mózgu oraz jego funkcje poznawcze. W diecie MIND wyszczególniono także składniki odradzane tzw. unhealthy, czyli niezdrowe, po które nie można często sięgać.

Może cię zainteresować: Wymocz schabowe w tym płynie. Mięso po usmażeniu będzie smaczne i mięciutkie

Produkty polecane w diecie MIND. Co warto jeść, by poprawić pamięć?

Do produktów poprawiających sprawność umysłu, po które warto często sięgać, zaliczane są: warzywa zielononoliściaste, które powinny lądować na talerzu minimum sześć razy w tygodniu, a także orzechy (5 razy w tyg).

Polecane są także inne warzywa, owoce jagodowe (m.in. jagody, truskawki, maliny), nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty, ryby, drób, a w rozsądnych ilościach także oliwa z oliwek i wino (1 kieliszek dziennie). Jadłospis w diecie MIND powinien się więc opierać na składnikach zawierających witaminy (m.in. E), substancje przeciwzapalne, antyoksydanty, oraz kwasy tłuszczowe omega-3.

Czytaj również: Ten syrop w PRL-u robiła każda babcia. Pomaga zwalczać jesienne przeziębienie

Produkty zabronione na diecie MIND. Lepiej nie sięgaj po nie często

Na diecie MIND zabronione są z kolei: czerwone mięso, składniki obfitujące w cukier (ciasta, słodycze, słodkie wypieki) i wysoko przetworzone produkty (zwłaszcza fast foody). Specjaliści zalecają także ograniczenie masła i margaryny do mniej niż jednej łyżki dziennie. Radzą zrezygnować z częstego spożywania sera żółtego czy smażonego jedzenia (nie częściej niż raz w tygodniu).

Zobacz też:

​Wcale nie kurki. Te grzyby są jeszcze lepsze do jajecznicy

Wymocz schabowe w tym płynie. Mięso po usmażeniu będzie smaczne i mięciutkie

Zapomnij o opadającym biszkopcie. Znajomy cukiernik zdradził mi, w czym tkwi sekret

Idź do oryginalnego materiału