Inflacja w Polsce przyspieszyła

kamienskie.info 2 miesięcy temu
Zdjęcie: kasa


We wrześniu inflacja wyniosła 4,9 proc. – wynika z pełnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Potwierdził się tym samym tzw. szybki odczyt sprzed dwóch tygodni. Dane GUS pozwalają jednak lepiej zrozumieć, jakie czynniki wpłynęły na wzrost kluczowego wskaźnika.

Inflacja w Polsce przyspieszyła, co we wtorek potwierdził Główny Urząd Statystyczny. We wrześniu wyniosła 4,9 proc. rok do roku – wynika z pełnych danych opublikowanych przez GUS. Najnowszy wskaźnik jest znacząco wyższy od sierpniowego, kiedy wyniósł 4,3 proc. Analitycy GUS zwracają uwagę, iż „w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. (w tym usług – o 0,4 proc., a ceny towarów utrzymały się na tym samym poziomie)”. Wskazuje to na spowolnienie tempa wzrostu cen w ujęciu miesięcznym.

Raport GUS szczegółowo analizuje zmiany cen w różnych kategoriach produktów i usług. „Wyższe ceny w zakresie m.in. mieszkania (o 8,0 proc.), żywności (o 4,7 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 7,4 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 2,04 p. proc., 1,17 p. proc. i 0,42 p. proc.” – czytamy w dokumencie. Największy wpływ na ogólny wskaźnik inflacji miały więc ceny związane z kosztami mieszkaniowymi.

Jednocześnie GUS odnotowuje, iż „niższe ceny w zakresie transportu (o 1,5 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 1,8 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,13 p. proc. i 0,07 p. proc.”. Pokazuje to, iż niektóre kategorie produktów i usług doświadczyły deflacji, co częściowo złagodziło ogólny wzrost cen.

Raport GUS zawiera szczegółowe dane dotyczące zmian cen w poszczególnych kategoriach. „Ceny żywności wzrosły o 4,7 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku” – informuje GUS. W tej kategorii najbardziej wzrosły ceny tłuszczów zwierzęcych (o 18,2 proc.) oraz owoców (o 8,5 proc.).

W przypadku kosztów mieszkaniowych GUS podaje, iż „nośniki energii podrożały o 11,4 proc. w skali roku”. Szczególnie znaczący był wzrost cen energii elektrycznej, który wyniósł 21,2 proc. Jednocześnie ceny opału spadły o 9,4 proc. GUS zwraca również uwagę na znaczący wzrost cen w kategorii edukacji. „Ceny w zakresie edukacji wzrosły o 9,0 proc. w porównaniu z wrześniem 2023 roku” – czytamy w raporcie. To wskazuje na rosnące koszty związane z kształceniem.

Idź do oryginalnego materiału