Chcesz mieć zdrowszy i "szczęśliwszy" mózg? Oto 6 sekretów dietetyka z Harvarda

dadhero.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: Warzywa, jagody, nieprzetworzone zboża i rośliny strączkowe są doskonałym źródłem błonnika. fot. Markus Spiske/Unsplash


Znowu zapomniałeś, coś przekręciłeś lub trudno było ci się skoncentrować? Nie martw się, nie jesteś sam. Dietetyczka i psychiatra z Harvarda, Uma Naidoo, spędziła wiele lat na badaniu wpływu lęku na wiele aspektów zdrowia fizycznego, w tym na odporność, stany zapalne, metabolizm i dietę. Dowiedziała się wiele dobrego. Oto sześć zasad, według których jej zdaniem powinniśmy żyć, by nasz mózg był silniejszy, spokojniejszy i zdrowszy.


To, co jemy, ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, a także na pracę mózgu. Zastanawiasz się, jak poprawić pamięć i koncentrację? Przeczytaj wskazówki dietetyka i psychiatry z Harvarda.

Nieprzetworzone składniki


Uma Naidoo używa składników, które są nieprzetworzone lub są przetworzone w jak najmniejszym stopniu. Warzywa, jagody, nieprzetworzone zboża i rośliny strączkowe są doskonałym źródłem błonnika, który ma najważniejsze znaczenie dla zdrowia jelit. Błonnik stwarza środowisko, w którym mogą rozwijać się dobre bakterie.

Z kolei węglowodany złożone, które znajdują się w warzywach, przetwarzane są przez organizm wolnej, a ich spożywanie pomoże uniknąć skoków poziomu cukru we krwi. Zdrowy metabolizm jest kluczowym czynnikiem, który pomaga pozbyć się nieproszonych lęków.

Dużo kolorów


Zdaniem Naidoo na naszych talerzach powinno pojawiać się jak najwięcej kolorowych produktów. Od ciemnozielonego brokułu i szpinaku, po pomarańczową marchew. Jedzenie zdrowych produktów o szerokiej gamie kolorów zapewnia stały dopływ składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jednak to nie tylko owoce i warzywa.

To także zioła, przyprawy jak np. kurkuma, rozmaryn, bazylia, szafran. Przykładowo, kurkumina, czyli substancja bioaktywna występująca w kurkumie, pomaga w leczeniu stanów zapalnych i wysokiego poziomu cholesterolu.

Więcej mikroelementów


Witaminy z grupy B, C, D i E oraz minerały jak np. magnez, wapń, żelazo czy cynk, to ważne mikroelementy, które pomagają zmniejszyć stany lękowe. Niedobór żelaza to stosunkowo częsty problem. Jednym z ulubionych połączeń Naidoo jest kawałek gorzkiej czekolady i pomarańczy lub mandarynki. Kakao jest źródłem żelaza, a witamina C pomaga w jego wchłanianiu.

Wiele mikroelementów posiada adekwatności przeciwutleniające i przeciwzapalne, które chronią mózg. Pomagają również wytwarzać i regulować substancje chemiczne (dopaminę i serotoninę), które korzystnie wpływają na nastrój.

Zdrowe tłuszcze


Stała podaż zdrowych tłuszczów jest jednym z ważniejszych czynników zapewniających organizmowi dobre samopoczucie. Oliwa z oliwek i awokado posiada działanie przeciwzapalne, wspomaga zdrowie jelit i metabolizm. Zdrowe tłuszcze powinny być olejami używanymi do przygotowywania posiłków i powinny stanowić większość spożywanych tłuszczów. Naidoo unika oleju sojowego i słonecznikowego, które zwierają niezdrowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6.

Pokarmy podnoszące poziom cukru


Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym jak mąka pszenna, ryż biały i inne skrobie powodują wzrost cukru we krwi, co wiąże się z chwilowym przypływem energii, po którym następuje znaczny jej spadek. Ten cykl wzrostów i spadków jest skorelowany z lękiem.

Spójność i równowaga


By stworzyć odpowiedni plan żywieniowy, sięgnij po zdrową żywność, która pasuje do twoich preferencji smakowych i sposobu odżywiania. Słuchaj swojego ciała. jeżeli po zjedzeniu niektórych pokarmów czujesz się rozdrażniony, poddenerwowany to wyeliminuj je ze swojej diety i zastąp czymś innym.

Źródło cnbc.com


Idź do oryginalnego materiału