Aromatyczny przecier pomidorowy do spiżarni. Wypróbuj prosty przepis na pyszną zupę. Smaku dodaje macierzanka

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123rf.com/alpaksoy/zdjęcie ilustracyjne


W sierpniu i wrześniu, gdy pomidory są wyjątkowo aromatyczne i soczyste warto zrobić domowy przecier pomidorowy. Taki sos przyda się nie tylko do zrobienia zupy pomidorowej. Wyjątkowego smaku doda szczypta tymianku, który ludowo nazywano macierzanką. Zobacz przepis na esencjonalny przecier pomidorowy.

Przecier pomidorowy – przepis z czosnkiem i tymiankiem

Liczba porcji: na 4 słoiki po 400 ml.
Czas przygotowania: 1,5 godziny.
Stopień trudności: łatwy.

Składniki:

  • 2 kg dojrzałych pomidorów,
  • 40 ml oliwy z oliwek lub olej rzepakowy,
  • 10 g soli,
  • 3 g świeżo zmielonego czarnego pieprzu.

Do smaku:

  • 8 ząbków czosnku,
  • 1 duży pęczek świeżego lub 5 g suszonego tymianku.

Jak zrobić przecier pomidorowy na zimę?

Przygotowanie:

  1. Z dojrzałych pomidorów trzeba wyciąć zdrewniałe nasady szypułek. Następnie pomidory należy naciąć u nasady na krzyż, włożyć do miski i sparzyć wrzątkiem, opłukać zimną wodą i ściągnąć z nich skórkę.
  2. Pomidory należy pokroić w kostkę. Czosnek trzeba obrać z łupiny i pokroić w plasterki. Świeży tymianek trzeba umyć i osuszyć, a z łodyżek oberwać listki.
  3. W garnku o grubym dnie trzeba rozgrzać olej lub oliwę z oliwek na średnim ogniu. Do garnka należy wrzucić czosnek i świeży lub suszony tymianek. Należy zmniejszyć moc palnika i poddusić czosnek na małym ogniu. Czosnek nie może zbrązowieć.
  4. Następnie należy dodać pokrojone w kostkę pomidory, posolić i doprawić pieprzem. Należy je dusić pod przykryciem przez 20 minut. Pomidory powinny się delikatnie rozpaść.
  5. Przy pomocy blendera manualnego należy zmiksować pomidory na gładki przecier. Można także skorzystać z manualnego przecieraka do warzyw i owoców.
  6. Jeżeli chcesz uzyskać gęstszy przecier, to wystarczy gotować go przez kolejne 10 minut.
  7. Gotowym przecierem pomidorowym można napełnić wyparzone słoiki, szczelnie zamknąć i wstawić do garnka wyłożonego ściereczką do naczyń. Słoiki trzeba zalać wodą i pasteryzować około 20 minut.
  8. Słoiki z przecierem pomidorowym trzeba wyjąć z garnka, odstawić do ostygnięcia i przechowywać w chłodnym miejscu np.: spiżarni.

W naszej galerii możecie zobaczyć składniki przecieru pomidorowego

Pasteryzowanie przecieru na zimę

Warto pamiętać, iż przeciery, sosy i passaty pomidorowe, które zawierają mało cukru lub kwasu, trzeba dodatkowo pasteryzować w słoiku lub butelce, aby nie fermentowały, ani nie spleśniały. o ile słoiki są napełniane gorącym przecierem, to do garnka należy wlać gorącą wodę. jeżeli słoiki były zostawione do wystudzenia przed pasteryzacją, to po włożeniu do garnka, trzeba zalać je zimną wodą. Po pasteryzowaniu przecier pomidorowy będzie przydatny do spożycia przez 6 miesięcy od przygotowania.

Czytaj także: Faszerowane pomidory z piekarnika. Odkryj przepis na apetyczne danie z mozzarellą

Rodzaje pomidorów na przecier

Ważnym produktem do uzyskania gęstego i wyrazistego smaku przecieru pomidorowego, jest użycie odpowiedniego gatunku warzyw. Zachęcamy, aby wybrać do gotowania pomidory z małą ilością pestek i miąższu. Najczęściej te pomidory mają podłużny kształt. Wśród nich zalicza się pomidory śliwkowe lub rzymskie. Okrągłe pomidory np.: malinowe będą doskonałym składnikiem do przygotowania orzeźwiającego soku pomidorowego.

Domowy przecier pomidorowy będzie podstawą do zrobienia szybkiego dipu do chipsów, zupy pomidorowej lub jako składnik sosu pomidorowego do pizzy.

Aromatyczny przecier pomidorowy do spiżarni. Wypróbuj prosty...

+5 Zobacz galerię

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Idź do oryginalnego materiału