W Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu odbyła się IX edycja Ogólnopolskiego Turnieju Kucharskiego pod patronatem Krajowej Rady Gastronomii i Cateringu. O tytuł najlepszego walczyło w tym roku 20 uczniów kształcących się w zawodzie kucharz. Reprezentowali oni dziesięć szkół z pięciu województw: lubelskiego, zachodniopomorskiego, podlaskiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego. Uczestnicy turnieju mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne oraz zaprezentować swój talent podczas przygotowywania potrawy konkursowej z wykorzystaniem podrobów drobiowych, mięsa drobiu oraz kasz.
Rywalizację rozpoczął quiz obejmujący wiedzę ogólną z zakresu przygotowania i wydawana dań. Po nim młodzież odpowiadała na pytania quizowe z charakterystyki towaroznawczej podrobów i drobiu oraz kasz, ich składu chemicznego i wartości odżywczej, obróbki wstępnej i cieplnej oraz znajomości potraw z ich wykorzystaniem. Kolejnym etapem były trzy zadania praktyczne, w ramach których uczniowie rozróżniali różne rodzaje produktów spożywczych. W ostatnim etapie turnieju uczestnicy wykonywali według opracowanej przez siebie receptury potrawy konkursowe, w których królowały podroby drobiowe i mięso drobiu w towarzystwie kasz. Uczniowie zmotywowani chęcią wygranej z wielkim zapałem przystąpili do wykonania potrawy konkursowej zgodnie z tematyką turnieju. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym profesjonalizmem i sercem do gotowania. Wykonane przez uczestników potrawy były arcydziełami na talerzu, cieszyły nie tylko oko, ale także podniebienie. Poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany.
W tej rywalizacji najwyżej oceniono danie przygotowane przez Katarzynę Marię Juszczak z Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie. Drugie miejsce zajął Mikołaj Górka z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu, trzecie – Kinga Julia Maj z Branżowej Szkoły Rzemieślniczej I stopnia w Lublinie, czwarte – Maksymilian Kalota z Zespół Szkół nr 2 im. Bolesława III Krzywoustego w Kołobrzegu, piąte – Alicja Jahns z Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu, a szóste Jakub Kamil Komsta z Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie W tegorocznej edycji przyznane zostały również nagrody specjalne. Nagrodą za kreatywność wyróżnieni zostali: Maksymilian Kalota z Zespołu Szkół nr 2 im. Bolesława III Krzywoustego w Kołobrzegu i Mateusz Piotr Pizoń z Branżowej Szkoły Rzemieślniczej I stopnia w Lublinie. Z kolei Nagroda dla Młodego Kreatora Smaku powędrowała na ręce: Nadii Magdaleny Juskowiak z Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie oraz Kacpra Żurka z Zespołu Szkół nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Lesznie.
Zdobywcy pierwszych sześciu miejsc, którzy odbywają praktyki w zakładach zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej, podczas uroczystego zakończenia Turnieju w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej, otrzymali zaświadczenia upoważniające do zwolnienia z części praktycznej egzaminu czeladniczego. Natomiast laureaci i finaliści turnieju, którzy otrzymali minimum 50 procent punktów, a podlegają pod Okręgową Komisję Egzaminacyjną, otrzymali zaświadczenia zwalniające z części pisemnej egzaminu zawodowego. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali atrakcyjne upominki, a zdobywcom trzech pierwszych miejsc wręczone zostały także statuetki i medale. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali także zestawy upominkowe ufundowane przez Instytut Skrzynki i powiat poznański. Organizatorami turnieju byli: Wielkopolska Izba Rzemieślnicza, Ogólnopolski Cech Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy oraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu.
Przygotował: Instytut Skrzynki
Zdjęcia: Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu








