Znajoma bardzo zachwalała tę przyprawę. Nie wierzyłam, a teraz dodaję prawie do wszystkiego

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Czosnek niedźwiedzi - Pyszności; Foto Pixabay


Przyprawy w kuchni to obowiązkowy element, za pomocą którego gotowanie staje się lepsze i przyjemniejsze, a smak dań – wyjątkowy. Do tych najpopularniejszych, należą bez wątpienia sól i pieprz. Aby jeszcze bardziej podkreślić smak przygotowanego dania, warto sięgnąć po coś więcej. Świetnie sprawdzi się tu chociażby czosnek niedźwiedzi, który nie tylko świetnie smakuje, ale pozytywnie wpływa na twój organizm.

Czosnek granulowany zna chyba każdy, a czosnek niedźwiedzi? Z pewnością słyszałeś o tej przyprawie, ale nie wiesz, jaki ma smak i do czego się ją wykorzystuje. Okazuje się, iż z typowym czosnkiem jest spokrewniony, ale smakuje inaczej i wykorzystuje się go też w nieco inny sposób. Inna, stosowana w jego przypadku nazwa, to cebula czarownic lub czosnek cygański. A dlaczego niedźwiedzi? Z pewnością dlatego, iż niedźwiedzie w Bieszczadach, tuż po przebudzeniu, sięgały właśnie po czosnek niedźwiedzi, który był ich pierwszym pokarmem. Trzeba przyznać, iż każda z tych nazw brzmi nieco „nietypowo”, ale smakuje wspaniale, a działa jeszcze lepiej. W jaki sposób możesz go wykorzystać w swojej kuchni?

Czosnek niedźwiedzi adekwatności – dlaczego warto sięgać po tę przyprawę?

Niezależnie od tego, jakie przyprawy królują w twojej kuchni, to wiedz, iż czosnek niedźwiedzi powinien się znaleźć na twojej krótkiej lub nieco dłuższej liście. Aby poznać jego adekwatności, dobrze jest cofnąć się nieco w czasie i podkreślić fakt, iż niegdyś stosowano go w ziołolecznictwie. Dziko występuje w całej Polsce – znajdziesz go wczesną wiosną, w wilgotnych lasach Podkarpacia. Możesz znaleźć wtedy choćby całe połacie tej rośliny. Jego liście są podobne do konwalii, ale zastosowanie zupełnie inne.

Czosnek niedźwiedzi – Pyszności; Foto Pixabay

Na jakiś czas popadł w zapomnienie, ale teraz przeżywa swój renesans. Warto jednak wiedzieć, iż znajduje się pod ochroną częściową. Jest to pierwsza roślina, która ukazuje się tuż po zakończeniu zimy. Jakie adekwatności ma czosnek niedźwiedzi? Warto podkreślić, iż ma adekwatności czyszczące organizm, świetnie działa w przypadku problemów z trawieniem. Wspomaga działanie sercowo-naczyniowego, ale powoduje rozrzedzenie krwi, pozwala się pozbyć toksyn, ale by działał skutecznie, trzeba go regularnie stosować.

Wykorzystanie czosnku niedźwiedziego w kuchni – jak go spożywać i do czego dodać?

Należy zaznaczyć, iż czosnek cygański można spotkać przede wszystkim w formie suszonej. Zdarza się, iż niektórzy decydują się go ukisić. Niezależnie od tego, którą formę preferujesz, to wiedz, iż stanowi dodatek do wielu popularnych dań, które przygotowujesz w swojej kuchni. Doskonale pasuje do wytrawnych dań kuchni polskiej, w kuchni azjatyckiej, czy francuskiej. Do czego użyć czosnek niedźwiedzi?Świetnie sprawdzi się do marynat, do przygotowania aromatycznego pesto, jak i w prostym połączeniu z oliwą lub masłem.

Pesto z czosnku niedźwiedziego – Pyszności; Foto Canva.com

Czosnek niedźwiedzi idealnie pasuje do:

  • zup
  • dań jednogarnkowych
  • mięs
  • pieczonych ryb
  • dań wegańskich
  • jajecznicy, pasty jajecznej, czy wytrawnych omletów
  • puree ziemniaczanego
  • mizerii.

Jaki smak ma czosnek niedźwiedzi?

Skoro już wiesz, jakie adekwatności ma czosnek niedźwiedzi i do czego go wykorzystać, to dobrze, jeżeli nieco lepiej poznasz jego smak. jeżeli nie znasz tej przyprawy, to warto sięgnąć po niego, przy pierwszej możliwej okazji. Ma on zdecydowanie delikatniejszy smak niż zwykły czosnek. Dodaje wielu daniom subtelnego tonu. Co ważne, świetnie komponuje się z innymi przyprawami, których używasz w swojej kuchni.

Blendowanie pesto – Pyszności; Foto kadr z materiału na kanale YouTube U Zakopca

Posiada siarczki i charakterystyczny zapach, który można wyczuć po roztarciu. Jest o wiele łatwiej trawiony, w przeciwieństwie do tradycyjnego czosnku. Może być alternatywą dla cebulki lub szczypiorku. Jest dostępny w praktycznie każdym sklepie, dlatego warto sięgnąć po niego już teraz!

Zobacz na naszym kanale YouTube, jak przygotować staropolski postny barszcz biały z zapiekanym puree:

Idź do oryginalnego materiału