Zdrowa frytka nie istnieje! Zawiera rakotwórczy związek, który najczęściej jemy w daniach z ziemniaków. Tak zrobisz lepszą wersję frytek

stronakuchni.pl 1 rok temu
Choć frytki to danie z ziemniaków, pod względem wartości odżywczej trudno porównać go z gotowanymi bulwami. W takiej postaci przestają być zdrowe, zamieniając się w bombę kaloryczną i źródło toksycznego związku. To akrylamid, który działa też neurotoksycznie i rakotwórczo. Zobacz, ile jest go we frytkach, a ile zawierają inne produkty spożywcze. Wyjaśniamy, jak ograniczyć jego spożycie m.in. poprzez przygotowanie zdrowszych frytek.

Czy frytki szkodzą?

Frytki to jedno z popularniejszych dań z ziemniaków, a jednocześnie też najbardziej niezdrowych.

Frytki jako element posiłku? Niestety, każdy rodzaj zawiera toksyczny i rakotwórczy związek.

fot. jcomp/freepik

Przygotowane tradycyjną metodą smażenia w głębokim tłuszczu zawierają od 15 do 40 procent tego składnika – chłoną go więcej, gdy temperatura przygotowania nie jest odpowiednio wysoka. Z tego powodu porcja zaledwie 100 g frytek zapewnia ok. 300 kcal, a dodatkowo 200 mg sodu (przy jego maksymalnej dawce wynoszącej 2400 mg dziennie).

Co więcej, w wysokiej temperaturze smażenia w ziemniakach powstają szczególnie duże ilości toksycznego akrylamidu, a w użytych do smażenia tłuszczach tworzą się nie mniej szkodliwe nadtlenki, polimery i izomery trans kwasów tłuszczowych. Kwasy „trans” są też obecne w przemysłowych tłuszczach utwardzonych, przeznaczonych do głębokiego smażenia, a przy tym tak szkodliwe, iż nie istnieje bezpieczny limit ich spożycia.

Rakotwórczy akrylamid we frytkach i czipsach

Akrylamid należy do najbardziej rozpowszechnionych związków toksycznych w żywności. Stanowi jeden z produktów tzw. reakcji Maillarda, czyli nieenzymatycznego brązowienia. Zachodzi ona w wysokiej temperaturze pomiędzy węglowodanami zawierającymi tzw. cukry redukujące, takie jak glukoza, a białkami – zwłaszcza tymi, które są bogate w aminokwas L-asparaginę.

Reakcja Maillarda zachodzi podczas pieczenia, smażenia czy prażenia produktów i prowadzi do powstawania związków o przyjemnym aromacie i złotym kolorze, które tworzą smaczną, chrupiącą skórkę. Jest to proces pożądany ze względów organoleptycznych, ale niekorzystny dla zdrowia.

Jak uprażyć orzechy, by były smaczne i zdrowe? Zobacz najbardziej polecaną metodę

Orzechy należą do najzdrowszych produktów na świecie, a podpieczone na patelni czy w piekarniku stają się rumiane i chrupiące, a przy tym bardziej aromatyczne, słodsze i jeszcze lepsze w smaku. Tracą…

Anna Rokicka-Żuk

Największe ilości akrylamidu w naszej diecie pochodzą z produktów takich jak z kawa, pieczywo i dania z ziemniaków. Akrylamid jest też wdychany z powietrzem np. podczas pieczenia, w wyniku czego wiąże się z hemoglobiną i stanowi zawodowe zagrożenie dla zdrowia.

quiz Co wiesz o frytkach? [QUIZ]

W wątrobie akrylamid ulega przemianom do toksycznego glicynamidu. W organizmie oba związki wywołują stres oksydacyjny i zaburzają funkcje takie jak przewodnictwo nerwowe, regulacja enzymatyczna i hormonalna procesów fizjologicznych, praca mięśni czy płodność.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Akrylamid i produkty jego przemian mają działanie neurotoksyczne, uszkadzające materiał genetyczny i rakotwórcze, co potwierdził w 2001 roku Komitet Naukowy ds. Toksyczności, Ekotoksyczności i Środowiska (SCTEE). Nadmierna jego konsumpcja ma związek z rozwojem nowotworów jajnika, endometrium, trzustki, piersi i przełyku.

Idź do oryginalnego materiału