Zauważyłeś to na odwrocie papryki? Większość nie wie, co to znaczy

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Papryka - Pyszności; foto: Canva


Na pozór takie same, w rzeczywistości zupełnie inne. Papryki tego samego koloru też się od siebie różnią i w zależności od jednej cechy, bardziej nadają się do zrobienia z nich sałatki lub ugotowania czy uduszenia. Dzięki nabyciu tej wiedzy w sekundę będziesz wiedział, która papryka jest słodka, a która ma więcej pestek.

To zadziwiające, jak kilka wiemy o produktach, które zdarza nam się kupować na co dzień. Kiedy już jednak posiądziemy tajną wiedzę na temat tego, jak dokonywać najlepszego wyboru w sklepie, pożytkujemy się nią za każdym razem. Weźmy na przykład pomarańcze: wystarczy rzut oka, żeby dowiedzieć się, które są najsłodsze. Ale o tym przeczytasz w innym artykule, bo dzisiaj skupiamy się na drugim popularnym produkcie z działu warzywno-owocowego.

Papryka – Pyszności; foto: Canva

Papryka. Jej wybór jest pozornie prosty i zwykle kierujemy się tylko kolorem, bo zarówno smak tego warzywa, jak i jego właściwości prozdrowotne, są od niego zależne. Okazuje się jednak, iż choćby papryki tego samego koloru różnią się od siebie. kilka osób o tym wie, ale papryka ma bowiem… płeć. Kiedy nauczysz się ją określać, dowiesz się też, które warzywo wybrać do sałatki, a które na przykład na leczo.

Papryka i jej płeć

Dwie płcie papryki można rozpoznać w bardzo prosty sposób: płeć żeńska ma cztery wybrzuszenia, a męska — trzy. Czym się od siebie różnią? Obie są zdrowe i smaczne, jednak ich cechy sprawiają, iż w zależności od kulinarnego przeznaczenia, możesz postawić na paprykę żeńską lub męską.

Płeć żeńska papryki charakteryzuje się większą ilością pestek, za to o wiele słodszym, w porównaniu do papryk płci żeńskiej, smakiem. Takie papryki aż żal poddawać obróbce termicznej, która zuboży ich wyjątkowy smak i soczystość. Doskonale sprawdzą się one natomiast jako element wiosennej sałatki, której nadadzą świeżości.

Papryka – Pyszności; foto: Canva

Papryka płci męskiej ma o wiele mniej pestek i bardziej nadaje się do gotowania, duszenia i faszerowania. Użyj jej do leczo albo gulaszu, a na pewno nie pożałujesz.

Na koniec musimy zaznaczyć, iż z biologicznego punktu widzenia płeć papryki to jedynie sformułowanie, a nie naukowa definicja, co nie zmienia faktu, iż kwestia smaku i ilości pestek sprawdza się w tym przypadku z naprawdę dużą dokładnością. Warto się tym pokierować przy następnych zakupach i ocenić to osobiście!

Obejrzyj także ten filmik z naszego kanału na YouTube.

Idź do oryginalnego materiału