W czasie Świąt Bożego Narodzenia choćby najwięksi rybni sceptycy sięgną po dzwonko smażonego karpia. Ta tradycja wiąże się jednak z pewną niedogodnością - zapach smażeniny i spalonej mąki będzie długo unosił się w mieszkaniu, a goście zabiorą go do domu na swoich ubraniach. Aby temu zapobiec, warto skorzystać z podpowiedzi znanego kucharza, Tomasza Strzelczyka.
Jak uniknąć zapachu smażonej ryby w domu?
Ryby smażymy na sporej ilości tłuszczu, a to zawsze wiąże się z powstawaniem specyficznego zapachu. Długo unoszący się aromat potrafi zepsuć przyjemność świątecznego przyjęcia. Dlatego podczas przygotowywania potraw rybnych warto korzystać z nawiewu. Tomasz Strzelczyk na jednym ze swoich filmków zdradził swój sposób na smażenie ryby, który zapobiegnie przypalaniu mąki.
Najpierw wymieszaj mąkę pszenną i ziemniaczaną w proporcji szklanka pszennej na trzy łyżki skrobi ziemniaczanej. Przygotuj też talerz z zimna wodą. Kiedy olej na patelni się już nagrzeje, obtocz rybę w mieszance mąk, a potem zanurz ją dosłownie na chwilę w zimnej wodzie. Wystarczy sekunda, by dzwonko czy filet nie przypaliły się na patelni.
Ocet i cytryna na przykry zapach smażonej ryby
Innym sposobem na pozbycie się przykrego zapachu ryby jest wykorzystanie neutralizujących adekwatności niektórych składników kuchennych. Nie bez powodu smażone filety kojarzą się nam z cytryną. Jeśli zanurzysz przed smażeniem karpia w mleku z dodatkiem soku z cytryny, pozbędziesz się jego rybiego zapachu.
Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie neutralizujących adekwatności octu. Podczas smażenia ryby, na palniku obok gotuj wodę z octem. Wystarczą dwie-trzy łyżki octu na litr wody. Zabije to zapach smażonej ryby, a również niezbyt przyjemna woń octu gwałtownie się ulatnia. jeżeli masz możliwość, korzystaj z kuchenki elektrycznej lub indukcyjnej. Palniki gazowe intensyfikują wszystkie zapachy, co w przypadku karpia nie jest najlepszym wyjściem.
Czytaj też: Zapomnij o wodzie. Wymocz w tym śledzie, a będą kruche i delikatne w smaku
Przepis na smażonego karpia wigilijnego
Karp ma prawdopodobnie nieco inny smak i aromat w każdym domu, wiele tu zależy od użytych przypraw i sposobu przygotowania. Podajemy przepis na najbardziej klasycznego karpia wigilijnego. jeżeli zastosujesz się do powyższych porad, zapach smażonej ryby nie zagości w twoim domu na długo.
Składniki:
- 1 kg karpia;
- pół litra mleka;
- sok z 1 cytryny;
- sól, pieprz;
- szklanka mąki pszennej;
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej;
- talerz z zimną wodą;
- olej do smażenia.
Karpia spraw i pokrój w dzwonka, a następnie dodaj do mleka sok z całej cytryny i zanurz w nim kawałki ryby. Odstaw całość do lodówki na kilka godzin lub na całą noc. Im dłużej karp będzie w mleku z cytryną, tym mniej będzie w nim mulastego zapachu. Dziesięć minut przed smażeniem wetrzyj w rybę sól i pieprz, ewentualnie przyprawę do ryb. Na płaskim talerzu wymieszaj oba rodzaje mąki, obok postaw miskę z zimną wodą. Obtaczaj każde dzwonko w mąkach, następnie na sekundę wkładaj do zimnej wody i wrzucaj na rozgrzany na patelni olej. Smaż na średnim ogniu z każdej strony przez 5 - 6 minut. Na koniec możesz położyć usmażoną rybę na ręczniku papierowym, który wchłonie tłuszcz.
Zobacz też:
Jesz taką owsiankę na śniadanie? Uważaj, wcale nie jest zdrowa
To jeden z najzdrowszych deserów na świecie. Jest pyszny i wspiera odchudzanie
W tym dniu nastaw bigos na święta. Nie zaśpij, jeżeli chcesz, by smakował idealnie