Zapomniany przepis na zupę z czterech składników. Nie uwierzysz, z czym łączono kiedyś kapustę

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: białczańska scyta to tradycyjna zupa z Białki - Pyszności; foto: Canva


Jeśli do tej pory kojarzyłeś Białkę Tatrzańską tylko ze śniegiem, stokami i jazdą na nartach, to koniecznie musimy to naprawić. Ten górski rejon słynie również z ciekawej zupy, którą przygotowywano z zaledwie czterech składników. Białczańska scyta z całą pewnością skojarzy ci się z kapuśniakiem, ale kiedy tylko jej spróbujesz, to gwałtownie się zorientujesz, iż to jednak dwie zupełnie inne zupy.

Kapuśniak, kwaśnica i scyta. Spośród tych trzech tradycyjnych zup, do tzw. mainstreamu przedostał się adekwatnie tylko kapuśniak, co z kolei powoduje nieodzowną stratę dla wszystkich fanów przyrządzania potraw z kapusty. O scycie, zupie pochodzącej z rejonów Białki Tatrzańskiej, kilka osób w ogóle wie. A szkoda, bo to nie tylko smak; to również tradycja, i to przez wielkie „T”.

Białczańska scyta to tradycyjna zupa z Białki – Pyszności; foto: Canva

Białczańska scyta była kiedyś zwana „zupą biedoty”, a to ze względu na wyjątkowo krótką listę potrzebnych do jej przygotowania produktów. Cztery tanie składniki to wszystko, czego potrzebujesz do jej ugotowania. Smak scyty dosłownie cofa w czasie, ponieważ zupę tę pamiętają jedynie starsze, góralskie gospodynie. Gdyby więc istniała lista zagrożonych gatunków zup, to scyta na pewno by się na niej znalazła. Ratujmy tradycję — przygotujmy białczańską zupę z kapusty i… mleka!

Białczańska scyta

Składniki:

  • 1/2 główki kapusty
  • 1,5 litra mleka
  • 2 łyżki masła
  • 1 kg ziemniaków

Sposób przygotowania:

Kapusta i mleko, tak powstaje białczańska scyta – Pyszności; foto: Canva

Jak prawdopodobnie zdążyłeś się już domyślić, tak krótka lista potrzebnych składników oznacza również, iż samo przygotowanie scyty po prostu nie może być skomplikowane. Tak też rzeczywiście jest. Białczańska zupa powstaje dosłownie w okamgnieniu.

Najpierw poszatkuj połowę główki kapusty. Nie rób tego zbyt cienko — warzywo ma być w zupie wyraźnie wyczuwalne. Teraz przełóż kapustę do garnka i zalej je wodą zmieszaną z połową litra mleka. Gotuj do miękkości — nie powinno to zająć więcej, niż 20-30 minut. W międzyczasie obierz ziemniaki, pokrój je na równe kawałki i ugotuj w oddzielnym garnku.

Kiedy kapusta będzie już miękka, odlej z garnka płyn i wlej pozostały litr mleka. Gotuj dalej, a na koniec dodaj 2 łyżki masła i dopraw scytę solą. Podawaj z ugotowanymi ziemniakami. Smacznego!

Idź do oryginalnego materiału