Jak odstraszyć kleszcze w naturalny sposób? Sięgnij po te zioła, aby zwiększyć ochronę przed ukąszeniem i spacerować bez obaw.
Lato to czas, kiedy chętnie wychodzimy na spacery do lasy lub odpoczywamy na łonie natury. Na nasze odwiedziny czekają również kleszcze, przez co choćby najmilsze popołudnie może skończyć się nieprzyjemnie. Złapać je można również w mieście, dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę. Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uniknąć ugryzienia. Z pomocą przychodzą również naturalne, domowe sposoby, wykorzystujące naturalne zioła i olejki eteryczne.
Czy kleszcze są niebezpieczne?
a. Kleszcze są pajęczakami, które żywią się krwią ssaków, w tym ludzi. W niektórych regionach świata są przenośnikami różnych chorób zakaźnych, takich jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) czy anaplazmoza. Te choroby mogą prowadzić do poważnych powikłań, jeżeli nie zostaną w porę zdiagnozowane i leczone. Borelioza jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze. Objawy mogą obejmować wysypkę, gorączkę, bóle mięśni i stawów, a w zaawansowanych przypadkach może dojść do poważnych uszkodzeń stawów, serca i układu nerwowego. Ważne jest unikanie ukąszeń kleszczy oraz regularne sprawdzanie swojego ciała po przebywaniu na terenach, gdzie mogą występować te pajęczaki. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów zaleca się jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, który może zlecić odpowiednie badania i podjąć odpowiednie leczenie.
Kleszcze – Pyszności; źródło: Adobe
Naturalne i domowe sposoby walki z kleszczami
Chociaż mogłoby się wydawać, iż o ukąszenie najłatwiej jest na terenach leśnych, to coraz więcej osób pada ofiarą tych pajęczaków również w mieście. Poza odpowiednim ubiorem możemy sięgnąć również po naturalne odstraszacze kleszczy.
Pyszności – Fot. Adobe Stock
Istnieje kilka ziół, które działają odstraszająco na kleszcze i mogą być wykorzystane do przygotowania domowego preparatu. Do takich ziół należą suszona lawenda, szałwia, mięta pieprzowa, rozmaryn, tymianek, melisa lekarska, geranium oraz suszony eukaliptus. Aby przygotować taki preparat, wystarczy zaparzyć wymienione zioła w wodzie. Następnie można spryskać nim odsłonięte fragmenty ciała, aby odstraszyć kleszcze. Pomocne mogą być również olejki eteryczne z goździków, szałwii, tymianku, drzewa herbacianego, trawy cytrynowej, mięty pieprzowej, słodkich migdałów czy też paczuli. Kleszcze są wrażliwe na ich zapach i wolą go unikać.