Wyrzucasz je? Według naukowców to najzdrowsza część czosnku

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Czosnek- Pyszności/ źródło: Canva


Co zrobić, gdy zostawiłeś czosnek w szafce i zaczął on kiełkować? Bardzo często, w takich sytuacjach pojawia się wątpliwość, czy można jeść kiełkujący czosnek. Przed jego wyrzuceniem, dobrze jest przynajmniej dwa razy się zastanowić. Czy to popularne warzywo może być w ogóle trujące?

Nie ulega żadnej wątpliwości, iż czosnek to jeden z ulubionych dodatków do wielu popularnych dań. Pomimo tego, iż jego smak i zapach potrafi dzielić, to ma wiele niezwykłych adekwatności zdrowotnych. Nie tylko wspomaga odporność, ale również podkreśla smak ulubionych potraw. Spożywanie go w każdej formie jest jak najbardziej zalecane. Ale czy kiełkujący czosnek jest bezpieczny dla zdrowia? Postanowiliśmy to sprawdzić. Wnioski mogą być zaskoczeniem dla tych osób, które uwielbiają czosnek.

Czosnek – smaczny i zdrowy dodatek do wielu popularnych dań

Zanim rozwiążemy zagadkę, odnośnie tego, czy można jeść kiełkujący czosnek, to na samym wstępie, dobrze jest poznać wszelkie zalety, jedzenia czosnku. Część z nich została już częściowo wspomniana powyżej. Oprócz tego, iż czosnek wpływa na smak wielu dań, to ma wiele korzystnych adekwatności, korzystnie wpływających na zdrowie. Jest określany mianem „naturalnego antybiotyku”. Często sięgamy po niego podczas przeziębienia czy grypy, ponieważ zawarta w nim allicyna zwalcza wszelkie niepożądane bakterie w organizmie.

Czosnek- Pyszności/ źródło: Canva

Warto podkreślić, iż czosnek wykazuje również działanie przeciwnowotworowe i odmładzające. Zaleca się, by spożywać przynajmniej jeden ząbek dziennie. Wyróżnia się on również walorami smakowymi. Dodaje się go do sałatek, sosów, czy dań obiadowych. Jego odrobina pozwala nadać potrawom wyjątkowego smaku i aromatu. Ciekawostkę stanowi fakt, iż jest on również naturalnym afrodyzjakiem i pozytywnie wpływa na libido.

Czy można jeść kiełkujący czosnek?

Bardzo często pojawiają się takie opinie, iż kiełkujący czosnek jest trujący. Na szczęście, takie głosy mają niewiele wspólnego z prawdą. Zamiast go wyrzucać, co niestety czyni większość osób, można go zjeść bez żadnych obaw. Co ważne, nie ma konieczności odkrajania zielonego pędu. Toksyczność czosnku to mit, który warto obalić tu i teraz. Okazuje się bowiem, iż kiełkujące warzywo ma w sobie zdecydowanie więcej przeciwutleniaczy, przez co staje się jeszcze bardziej zdrowe.

Kiełkujący czosnek – Pyszności; Foto Canva.com

Jesteś zaskoczony? Skoro już wiesz, czy można jeść kiełkujący czosnek, to z powodzeniem możesz go dodać na swoją ulubioną kanapkę lub jako dodatek do sosów, czy innych dań obiadowych. Świetnie sprawdzi się również, jako składnik wzbogacający warzywny koktajl. Niezależnie, do czego go dodasz, jego działanie będzie jeszcze lepsze.

Czym jest spowodowane kiełkowanie czosnku?

Warto podkreślić, iż kiełkowanie czosnku to proces w pełni naturalny. Wynika on ze zbyt długiego przechowywania warzywa w wysokiej temperaturze. Takie kiełki są zdrowe, ale pamiętaj, iż nieodpowiednio przechowywany czosnek może w końcu zacząć gnić. Najlepszym miejscem do przechowywania główek czosnku będzie przede wszystkim suche i chłodne miejsce. Idealnie sprawdzi się tu koszyk wiklinowy lub przewiewne pudełko.

Szukasz alternatywy dla wielkanocnego żurku? Na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na wielkanocną zupę krem z liści rzodkiewki z rzeżuchą:

Idź do oryginalnego materiału