Wiosenny przysmak pod lupą. Te osoby powinny zachować ostrożność

pysznosci.pl 1 rok temu

Szczaw to roślina, która gości w polskiej kuchni od lat. Jej kwaśny smak uzupełnia sałatki czy koktajle, ale przede wszystkim jest podstawą doskonale znanej zupy szczawiowej. Już niebawem zacznie się na niego sezon.

Szczaw ma wiele odmian, występuje głównie w Europie i Azji. Najpopularniejszym z nich jest szczaw zwyczajny, najczęściej używany w celach kulinarnych. Ma proste i sztywne łodygi wysokości około 1 metra, na których zauważyć można bruzdy. Liście są mięsiste, o kształcie strzałkowatym. Inne odmiany szczawiu, które można wykorzystywać w kuchni, to szczaw ogrodowy oraz tarczolistny. Młode listki wszystkich tych trzech odmian można jeść na surowo, starsze trzeba poddusić lub zblanszować. Jednak najpopularniejszym sposobem jego wykorzystania jest zupa szczawiowa.

Szczaw – cenna roślina

Młody szczaw jest doskonałym źródłem żelaza, a także witaminy C. Najlepiej zbierać go wczesną wiosną – wtedy jest delikatny i ma najwięcej wartości odżywczych. Zawiera mnóstwo ważnych składników mineralnych, a także witamin. Okazuje się, iż jest choćby lepszym źródłem żelaza niż szpinak. Lista jego prozdrowotnych adekwatności jest bardzo długa: pobudza trawienie, wzmacnia apetyt, pomaga przy schorzeniach serca, usprawnia pracę wątroby i woreczka żółciowego. Działa również lekko moczopędnie i krwiotwórczo oraz hamuje rozwój drobnoustrojów.

Gdzie go szukać?

Jednak należy pamiętać, iż nie wszyscy mogą włączyć go do swojej diety. Ze względu na zawartość kwasu szczawiowego, nie poleca się go osobom z: kamicą nerkową, alergią na szczaw i przy zaostrzeniu dny moczanowej. jeżeli te problemy cię nie dotyczą-śmiało włącz szczaw do swojej diety.

Niebawem zacznie się sezon zbiorów, ważne jest, by zbierać go z dala od ruchliwych dróg. Najlepiej więc poszukać go na łące, podczas wiosennego spaceru. o ile jednak nie masz takich możliwości, bez trudu kupisz go na lokalnym bazarze. A kiedy się już zaopatrzysz w młody szczaw, koniecznie przygotuj kulinarny klasyk, czyli zupę szczawiową. Pamiętaj o dodaniu do niej śmietany, która neutralizuje działanie kwasu szczawiowego.

Zupa szczawiowa – przepis

Składniki:

  • 150 g świeżego szczawiu bez łodyżek
  • 1 marchewka i pietruszka
  • 1/2 selera
  • 1,25 l gotowego wywaru warzywnego
  • 1 duża cebula
  • 2 łyżki masła
  • 100 ml kwaśnej śmietany (18%)
  • pieprz i sól
  • 4 jajka ugotowane na twardo
  • posiekana zielenina do posypania – np. listki krwawnika

Sposób przygotowania:

  1. Marchewkę, pietruszkę i seler umyj, obierz, pokrój, zalej wodą, przypraw solą i gotuj około 30 minut.
  2. Szczaw dokładnie umyj, pozbaw ogonków, a listki posiekaj.
  3. Cebulę obierz i posiekaj w kosteczkę. Przesmaż ją na maśle. Gdy trochę zmięknie, dodaj pokrojony szczaw i duś całość na małym ogniu przez kilka minut.
  4. Podduszony z cebulką szczaw połącz z przecedzonym wywarem warzywnym. Całość zagęść śmietaną.
  5. Dopraw świeżo mielonym pieprzem oraz solą. Gotuj, mieszając od czasu do czasu, jeszcze przez 5 minut.
  6. Rozlej zupę na talerze/do miseczek i udekoruj połówkami lub ćwiartkami ugotowanych na twardo jajek. Posyp siekaną zieleniną.

Przepis na najlepsze, naturalne probiotyki w postaci ogórków kiszonych znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Idź do oryginalnego materiału