Wigilia Caritas w Poznaniu dla 1200 osób [ZDJĘCIA, FILM]

wielkopolskamagazyn.pl 2 dni temu

Jak zwykle 24 grudnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich stanęły stoły, a na nich – świąteczne potrawy. Zasiadło przy nich ok. 1200 osób. W organizowanej przez Caritas Wigilii wziął udział także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

O godz. 11:00 harcerze z chorągwi ZHP z Buku uroczyście przynieśli Światło Betlejemskie i zapalili świece na stołach. Następnie odczytano fragment ewangelii mówiący o narodzeniu Jezusa.


Tak rozpoczęła się tegoroczna Wigilia dla potrzebujących, organizowana przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej przy współpracy z Miastem.

– Wigilia to wydarzenie wyjątkowe – mówił abp. Stanisław Gądecki, metropolita poznański. – W tym dniu widzimy narodzenie Zbawiciela, który będąc Bogiem, stał się człowiekiem. Przyszedł do nas w postaci dziecka, żeby nikogo nie konfundować. Pierwsi powitali go właśnie najubożsi – pasterze, którym aniołowie zwiastowali pokój. Dziś potrzebujemy tego pokoju w Ukrainie, Izraelu, Palestynie i w wielu miejscach na całym świecie.

Poznań reprezentowali Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta, Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

– Dziękuję wszystkim organizatorom tego wydarzenia: Caritas, wolontariuszom, siostrom zakonnym, firmie Selgros – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dziękuję także księdzu arcybiskupowi, z którym w tej kwestii zawsze się zgadzamy: trzeba pomagać. Życzę Państwu wszystkiego dobrego i spokojnych świąt. Szukajmy w nich tego, co nas łączy, a nie tego, co dzieli.

Wigilijne spotkanie to czas, w którym osoby starsze, chore, samotne, potrzebujące, w kryzysie bezdomności mogą się spotkać i wspólnie świętować Boże Narodzenie.

– Jezus ze wszystkich miejsc na ziemi wybrał ubogą stajenkę, gdzie brakowało wszystkiego – podkreśla ks. Karol Maciejak, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej. – Wierzymy, iż spotykając się z osobami, które na co dzień przeżywają wiele braków i trudności, to właśnie wśród nich doświadczymy spotkania z Bogiem, który nie kierując się względami ludzkimi, chce przyjść do każdego z nas.

Przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia wymagało zaangażowania wielu osób – przy zorganizowaniu spotkania pracowało 210 wolontariuszy z 11 szkół wraz z opiekunami. W pomoc włączyły się również 4 zgromadzenia zakonne. Na stołach przygotowano 1200 nakryć – przy każdym z nich czekała manualnie zrobiona kartka świąteczna.

Aby zapewnić uczestnikom Wigilii prawdziwie świąteczną atmosferę, na 17 stołów podano tradycyjne potrawy. Przygotowano 600 litrów barszczu, a do niego – ponad 8 tysięcy uszek. Ugotowano 420 kilogramów ziemniaków i niemal tyle samo karpia.

Każdy uczestnik Wigilii nie tylko mógł zasiąść do stołu, zjeść tradycyjny posiłek, ale także przełamać się opłatkiem i złożyć życzenia. Wydarzeniu towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd, a po wszystkim każdy z uczestników wrócił do siebie ze świąteczną paczką. Przygotowano ich 1250 (a także 300 podarków dla dzieci). W pakunkach znalazły się przede wszystkim artykuły żywnościowe: m.in. makaron, zupa, herbata, kawa, czekolada i pierniki – ale także czapki i artykuły kosmetyczne. Dzieci otrzymały słodycze, kredki i kocyk-zabawkę.

AW

Fot. Przemysław Łukaszyk

Idź do oryginalnego materiału