Źródło: Ze zbiorów Pawła Ajdackiego
Otwock to miasto z wyjątkową historią. Początkowo pełniło rolę rekreacyjną, letniskową dla mieszkańców Warszawy, którzy pragnęli odpocząć w ciszy i spokoju od głośnego życia w stolicy. Mimo iż w tej chwili nie posiada ono statusu uzdrowiska, to wyjątkowy klimat tego miejsca przez cały czas oferuje wiele korzyści dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie.
Od letniska do uzdrowiska — Otwock
Duże znaczenie dla rozwoju współczesnego miasta przyniósł rok 1877 oraz rozwój kolei z Mławy do Lublina. Ze względu na piękne walory turystyczne warszawiacy dość gwałtownie docenili zalety okolicy, jako miejsca letniskowego. Rozległe lasy sosnowe, piaszczyste wydmy i sąsiedztwo niezbyt głębokiej rzeki Świder, stwarzało doskonałe warunki do relaksu i odpoczynku. Z końcem XIX w. w osadzie zaczęły powstawać charakterystyczne wille drewniane, tworzące unikatowy wówczas styl budownictwa nazywany świdermajerem.
Początki uzdrowiska Otwock
O walorach zdrowotnych Otwocka i okolic zaczęto mówić już z końcem XIX w. Lasy sosnowe, z niskimi drzewami i gęstym igliwiem tworzyły szczególny mikroklimat, a powietrze wokół było mocno nasycone olejkami eterycznymi. Zdrowotne walory tego „mahoniowego powietrza” bardzo gwałtownie zainteresowały lekarzy. Już w 1893 r. dr Józef Marian Geisler otworzył pierwszy zakład leczniczy, specjalizujący się w leczeniu chorób płuc. W tym wyjątkowym miejscu nie tylko leczono kolejnych pacjentów, ale też kształcono kolejne pokolenia lekarzy.
Zainteresowanie Otwockiem wzrastało, tak jak i liczba pensjonatów, sanatoriów i lekarzy, którzy dostrzegli możliwości leczenia gruźlicy i chorób płuc. Powstały m.in. sanatorium dr. Krzyżanowskiego (dom Ireny Sendlerowej), Zakład Leczniczy Dietetyczno-Higieniczny dla Izraelitów dr Przygody, a od roku 1907 po przejęciu obiektu przez syna właściciela dr. Władysława Przygodę — sanatorium chorób płuc i krtani.
W 1917 r. w miasteczku działały już 22 pensjonaty i 3 sanatoria, w których leczono choroby płuc, zwłaszcza gruźlicę. Po zakończeniu II Wojny Światowej Otwock ponownie zaczął się rozwijać, tracąc jednak swój typowo letniskowy charakter.
Zaplanuj odpoczynek w Otwocku — relaks i zdrowie
Mimo iż Otwock utracił status uzdrowiska, to walory klimatyczne pozostały. Otaczające miasto sosnowe lasy tworzą mikroklimat. Powietrze jest przesycone olejkami eterycznymi, które wspierają leczenie chorób układu oddechowego oraz wpływają korzystnie na serce i wspomagają regenerację. Znajdujące się w okolicy liczne ścieżki spacerowe i rowerowe wspierają aktywność na świeżym powietrzu.
Każdy, kto chce zadbać jednocześnie o relaks i zdrowie, bez trudu może zaplanować pobyt w jednym z licznych ośrodków i pensjonatów znajdujących się w mieście. Dużym atutem ofert jest możliwość skorzystania z oferty sanatoryjnej, w tym zabiegów fizjoterapeutycznych, kąpieli solankowych, inhalacji czy masaży relaksacyjnych.
W Otwocku i okolicy znajduje się wiele atrakcji dla wszystkich, również dla rodzin. Sąsiedztwo natury i Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, tradycyjna architektura z początkowego okresu działania uzdrowiska, a także nowoczesne obiekty i różnorodne zabiegi sanatoryjne sprawiają, iż miasto jest coraz chętniej wybieranym miejscem na wypoczynek i podreperowanie zdrowia. W czasie upałów można zaplanować odpoczynek na plaży miejskiej nad Świdrem. W mieście organizowane są też imprezy kulturalne, koncerty i pikniki, co tworzy wyjątkowy, wakacyjny klimat.
Planujesz pobyt wakacyjny lub sanatoryjny w Otwocku? Sprawdź na Przegląd Otwocki, jakie atrakcje i udogodnienia czekają na Ciebie w mieście i okolicy.