Wilgoć w domu to spory problem, który może skutkować nie tylko zniszczeniami w mieszkaniu, ale i wpłynie negatywnie na naszą kondycję zdrowotną. Warto więc temu zaradzić i zawczasu przygotować domowy pochłaniacz wilgoci. Podpowiadamy, jak go zrobić.
Wilgoć w domu - gdzie się pojawia?
O wilgoć w mieszkaniu nieciężko zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W dodatku nasilają ją codzienne czynności takie, jakie jak gotowanie czy pranie. Co więcej, wzmaga się ona, gdy w naszym domu nie mamy odpowiedniej wentylacji. Wpływa na to także brak częstego wietrzenia, ze względu na panujący na zewnątrz chłód. Nie bez znaczenia jest również duża różnica pomiędzy wnętrzem a zewnętrzną stroną domu.
Wśród miejsc najbardziej narażonych na wilgoć są rogi pokoi, przestrzeń przy oknach czy rejony za meblami. Warto więc regularnie kontrolować te lokalizacje w naszym mieszkaniu. Chcąc się zabezpieczyć przed problemem, możemy przygotować własny pochłaniacz wilgoci, który zrobimy z tego, co znajdziemy w naszej kuchni.
Czytaj również: To urządzenie pomoże ci obniżyć rachunki za ogrzewanie. Mało kto go używa
W jaki sposób zrobić domowy pochłaniacz wilgoci? Użyj tych produktów
Przygotowanie własnego, domowego pochłaniacza wilgoci jest bardzo proste i nie wymaga od nas kupowania drogich składników. Wystarczy, iż zajrzymy do kuchennej szafki i wyjmiemy z niej sodę oraz kilka liści laurowych.
Są to produkty, które skutecznie pomogą nam pozbyć się wilgoci, ponieważ soda pochłania ją z powietrza jak gąbka, a liść laurowy doda aromatu i zlikwiduje nieprzyjemne zapachy. Wystarczy, iż wsypiemy 2 łyżki sody do małej miski, a na jej wierzchu ułożymy kilka liści laurowych.
Jeszcze lepsze efekty uzyskamy, gdy do mieszanki dosypiemy nieco soli, która także jest sama w sobie naturalnym pochłaniaczem wilgoci. Tak przygotowaną miskę stawiamy w miejscach, w których zaobserwowaliśmy nadmiar wilgoci lub które są na nią narażone. Pamiętajmy, aby wymieniać mieszankę co najmniej raz w tygodniu, ponieważ soda z czasem traci swoje adekwatności, a liść laurowy przestaje pachnieć.
Jak jeszcze można poradzić sobie z wilgocią w domu?
Pochłaniacz z sody to niejedyne rozwiązanie, jeżeli chodzi o walkę z wilgocią w domu. Oprócz tego możemy wypróbować inne sposoby, dzięki którym pozbędziemy się tego problemu. Oto one:
- Żwirek bentonitowy dla kota - ten produkt znakomicie radzi sobie z wilgocią. Możemy go używać jako zamiennika sody, po prostu wsypując żwirek do miseczki w wybranym miejscu.
- Ryż w płóciennych woreczkach - wystarczy, iż nasypiemy ryż do woreczków, a będzie on świetnie chłonął wilgoć w szafach oraz szufladach. Pamiętajmy, by regularnie wymieniać wkład.
- Regularne wietrzenie - nie zapominajmy o systematycznym otwieraniu okien choćby na krótką chwilę kilka razy dziennie.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, iż przykleisz to do okien