W Świętokrzyskiem zmodyfikowano sposób leczenia cholery

radiokielce.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: W Świętokrzyskiem zmodyfikowano sposób leczenia cholery


Kto mógł przypuszczać, iż maleńki Zakrzów leżący niedaleko od Jędrzejowa znajdzie się na ustach całego lekarskiego świata walczącego z groźną epidemią cholery! A to wszystko za sprawą lekarza, który został właścicielem tamtejszego majątku.

Pierwszą szczepionkę przeciwko cholerze opracował Louis Pasteur w 1877 r., testując ją na kurczakach. Zanim jednak do tego doszło lekarze imali się różnych sposobów aby przeciwstawić się groźnej epidemii cholery, która przetaczała się przez Europę i nie tylko.

W 1874 majątek Zakrzów kupił Florian Aleksander Krassowski herbu Ślepowron. Jako lekarz powiatowy w Płocku brał czynny udział w zwalczaniu epidemii cholery, która w tym czasie nawiedziła polskie ziemie.

Zapewne te doświadczenia sprawiły, iż zaczął się specjalizować w badaniach nad chorobą. Próbował ją leczyć różnymi środkami. Zmodyfikował sposób leczenia stosowany we Francji. Polegał on na podawaniu choremu soku z kiszonych ogórków – prawdopodobnie miał to być środek przeciwwymiotny i pośrednio poprawiający samopoczucie chorego.

Metody Krassowskiego spotkały się z dystansem środowiska medycznego, ale on sam niezrażony prowadził przez cały czas badania. Ich kres położyła w 1889 śmierć lekarza, który został pochowany na cmentarzu w Węgleszynie.

O majątku Zakrzów i ciekawostkach z nim związanych opowiadamy w najnowszym odcinku słuchowiska pt.: „Wyprawa w nieznane”.

Idź do oryginalnego materiału