Czy używanie drewnianej łyżki w kuchni jest bezpieczne? Używały ich nasze babcie i mamy, ale coraz częściej mówi się o tym, iż przybory kuchenne wykonane z drewna są siedliskiem bakterii i lepiej zastąpić je artykułami metalowymi bądź plastikowymi. Ile w tym prawdy?
REKLAMA
Zobacz wideo Piękny zapach w twoim samochodzie? Wypróbuj te 3 myki!
Czy drewniane łyżki są bezpieczne? Tak, ale do czasu. Ekspert wyjaśnił, kiedy trzeba je wymienić
Drewno ma porowatą strukturę, w której bakterie odnajdują się doskonale, ale by mogły się rozwijać, potrzebują odpowiedniego środowiska, czyli wilgoci. Łyżki po użyciu trzeba dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem i odstawić do całkowitego wyschnięcia, aby zapobiec rozwojowi drobnoustrojów.
Zobacz też: Ekspertka szczerze o popularnym nawyku. Chodzi o zdrowie. "Kurz, zarazki, owady"
Czy drewniane łyżki są bezpieczne? fot. redakcja
adekwatnie pielęgnowane drewno nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale przeszkodą w użytkowaniu przyborów wykonanych z tego materiału są uszkodzenia. - W tych miejscach mogą gromadzić się bakterie lub pleśń, które utrzymują się pomimo mycia. Gdy drewniana łyżka ma widoczne pęknięcia, odkształcenia lub drzazgi, nie jest już bezpieczna w użyciu i należy ją wymienić - wyjaśnił Darin Detwiler, ekspert ds. bezpieczeństwa żywności, cytowany przez huffingtonpost.co.uk.
Jak dbać o drewniane łyżki? Mycie to nie wszystko
Pamiętaj, by drewnianych przyborów kuchennych nie wkładać do zmywarki, bo wysoka temperatura może spowodować mikrouszkodzenia. Łyżki oprócz mycia wymagają też olejowania, o czym wiele osób zapomina. Zabieg należy wykonywać raz w miesiącu, a dzięki temu można zapobiec pękaniu i wysychaniu drewna. Do tego celu nadają się oleje spożywcze np. lniany. Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.