Poznaj sprawdzony przepis na tradycyjny pleśniak na dużą blachę, znany także jako Skubaniec. Wyśmienite ciasto na kruchym spodzie przełożone dżemem z czarnej porzeczki, pianką z białek oraz chrupiąca kruszonką. Idealne przełamanie słodko-kwaśnego smaku.
Szukasz inspiracji na warstwowe ciasto na dużą blachę, ale nie chcesz się napracować? jeżeli tak, to przepis na pleśniaka, który czytasz jest właśnie dla Ciebie. Ciasto jest bardzo szybkie proste w przygotowaniu. Przede wszystkim nie opadnie i nie powstanie zakalec. Jednym słowem ciasto, którego nie sposób zepsuć. Uda się zawsze każdemu. Czy pleśniak ma jakąś wadę? Oczywiście, iż tak. Bardzo gwałtownie znika z talerza 🙂
Krzywdząca nazwa pleśniak pochodzi od wyglądu: biała piana bezy w połączeniu z dżemem i ciemną warstwą kakao wygląda jak pleśń 🙂
Składniki na dużą blachę:
Szklanka to pojemność 250ml. Jajka oraz masło powinny być schłodzone. Podane składniki są na dużą blachę od 20 x 30cm lub 24 x 24cm, 25 – 35cm do 30 x 40cm.
- 3 szklanki mąki pszennej (około 510g)
- 1/2 szklanki cukru (około 110g)
- 1 opakowanie cukru waniliowego (16g)
- 200g masła
- 1 całe jajko
- 5 żółtek
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 600g dżemu porzeczkowego lub inne ulubione powidła lub owoce
- 3 łyżeczki kakao
Piana na bezę
- 5 białek
- 1/2 szklanki cukru (około 110g)
- 1 opakowanie budyniu bez cukru (40g proszku), może być śmietankowy lub waniliowy
- szczypta soli
Sposób wykonania.
Do wykonania ciasta będzie nam potrzebna duża blaszka o wymiarach około 25 × 35cm. Pleśniak ma formę niskiego ciasta. jeżeli mimo wszystko lubisz wysokie ciasta, użyj mniejszej blaszki od 20 x 30cm lub 24 x 24cm. Przed przystąpieniem do przygotowania, przeczytaj dokładnie cały opis. Podaję w nim wskazówki oraz zamienniki części składników. Dowiesz się także co robić po kolei.
Do dużej miski przesiewam 3 szklanki mąki wraz z 3 łyżeczkami proszku do pieczenia. 200g masła kroję w kostkę i wrzucam do miski, wsypuję pół szklanki cukru, 1 opakowanie cukru waniliowego, wbijam 1 całe jajko oraz 5 żółtek (5 białek posłuży nam później do zrobienia piany na bezę).
Całość zagniatam ręką, aż uzyskam jednolite ciasto. jeżeli ciasto nie chce się dobrze lepić, lub masz za mało masła, to możesz oczywiście dodać kwaśnej śmietany i uzyskasz gładką kulę ciasta. Do ciasta można także dać trochę smalcu (np w proporcji 150g masła i 50 g smalcu gęsiego). Smalec sprawia, iż ciasto jest puszystsze.
Dzielę kruche ciasto na 3 części, do jednej dodaję 3 łyżeczki kakao i zagniatam. Uzyskuje 2 kulki ciasta jasnego oraz 1 ciemną z kakao. 3 kulki ciasta oddzielnie zawijam w woreczek śniadaniowy i umieszczam na 30 minut w lodówce (czas możesz oczywiście skrócić gdy umieścisz w zamrażalce na około 15 minut).
Układam warstwy ciasta na dużej blaszce.
Blachę wyścielam papierem do pieczenia.
I warstwa. Na dno wykładam pierwszą część jasnego ciasta. Cienką warstwę ciasta rozprowadzam dzięki rąk na blaszce. Wyrównuję i lekko ugniatam. Możesz nakłuć kruche ciasto widelcem. Ciasto jest lekko kleiste, ale oczywiście bez problemu rozprowadzisz bez użycia wałka.
II warstwa. Następnie smaruję około 600g dżemu porzeczkowego i wyrównują.
III warstwa. Na tarce o dużych oczkach ścieram ciemne ciasto z kakao. Na dżem wykładam rozkruszając w palcach starte ciasto.
IV warstwa pianka na bezę:
5 białek wraz ze szczyptą soli ubijam mikserem w oddzielnej misce na wysokich obrotach. Cały czas mieszając, stopniowo wsypuję pół szklanki cukru, aż się rozpuści. Pod koniec ubijania wsypuję 1 opakowanie budyniu (możesz zastąpić budyń 2 łyżkami mąki ziemniaczanej). Cały czas mieszam, aż uzyskam gęstą pianę. Dodaję skrobię ziemniaczaną, gdyż dzięki temu po upieczeniu beza nie opada i nie jest gumowata.
Ubitą pianę delikatnie wykładam na warstwę kruchego, ciemnego ciasta i wyrównuję.
V warstwa. Na tarce o dużych oczkach ścieram ostatnią porcję jasnego ciasta. Na piankę wykładam rozkruszając w palcach starte ciasto.
Piekę ciasto.
Rozgrzewam piekarnik do temperatury 200stopni C. Pleśniaka piekę grzałka góra – dół przez pierwsze 10 minut w temperaturze 200 stopni C, a następnie zmniejszam temperaturę do 150 – 160 stopni C i piekę jeszcze przez 40-45 minut. Ciasto musi się delikatnie zarumienić, dlatego pod koniec pieczenia sprawdzam stan wizualnie oraz stosuję metodę suchego patyczka. Po upieczeniu nie wyciągam ciasta, lekko uchylam piekarnik i pozwolić pleśniakowi powoli ostygnąć.
Ciasto można udekorować cukrem pudrem. Do warstwy z dżemu można dać także posiekane orzechy, rodzynki lub ulubione owoce. Smacznego!
Zobacz także bardzo podobne ciasto, tylko iż z rabarbarem (możesz dać oczywiście inne owoce)!
Kruche ciasto z rabarbarem bezą i kruszonką.