Wielkanoc to czas odnowy i jedno z najważniejszych świąt w polskiej tradycji. Przy planowaniu tradycyjnych wielkanocnych potraw, warto zacząć od podstaw, czyli jak najlepszych składników i zadbać o ich dostępność już dziś. W dobie rosnącej dostępności produktów, spod znaku zielonego listka, święta mogą stać pod znakiem eko, wystarczy odrobina planowania. Jak to zrobić?
Aby uniknąć niepotrzebnej przedświątecznej krzątaniny w kuchni i dobrze przeżyć święta, warto podejść do tematu z odpowiednim wyprzedzeniem. Planując zakupy, nie tylko ułatwimy sobie życie, ale także oszczędzimy pieniądze i unikniemy stania w niekończących się kolejkach. Gdzie zatem szukać ekologicznych produktów na Wielkanoc i o czym należy pamiętać przy ich zakupie?
Jak Wielkanoc, to jajka. Gdzie szukać tych najzdrowszych?
Zaczynamy od absolutnego symbolu Świąt Wielkiej Nocy, czyli jajek. Te możemy przyrządzić na dziesiątki sposobów, poczynając od tych tradycyjnych z majonezem, poprzez faszerowane przeróżnymi nadzieniami, kończąc oczywiście na tych, które użyjemy w postaci pisanki lub kraszanki do świątecznego koszyczka. Wszyscy wiemy, iż jak jaka to tylko „zerówki”. Każdy ma swój sposób na te ekologiczne świeże.
Na półce w markecie możemy szukać tych ze znakiem zielonego listka – wtedy mamy gwarancję, iż pochodzą one z ekologicznej hodowli. Oczywiście alternatywą jest swój sprawdzony dostawca wiejskich jajek – takiego można znaleźć także na lokalnym targu. Pamiętajmy, iż świeże jajko bez problemu przetrwa kilka tygodni, także poza lodówką, więc można kupić je znacznie wcześniej.
Nowalijki, tak, ale od jednym warunkiem
Wielkanoc to także czas, w którym możemy znaleźć pierwsze nowalijki. Te z pewnością urozmaicą nasz stół żywymi wiosennymi barwami. W przypadku warzyw możemy poruszać się podobną zasadą jak w przypadku jajek. Coraz więcej sklepów oferuje warzywa i owoce pochodzące z upraw ekologicznych. Co ciekawe, w obecnej rzeczywistości ich ceny kilka się różnią z tymi pochodzącymi z przemysłowych upraw. To, czego możemy być pewni to, fakt, iż w uprawach ekologicznych nie można stosować pestycydów czy roślin GMO. Zróbmy listę niezbędnych warzyw i wybierzmy się po zakupy tuż przed świętami, aby zachowały one jak najwięcej świeżości.
Traditional polish Zurek soup (sour-rye soup)
Mięso na Wielaknoc tylko od sprawdzonych dostawców
Nie ma Wielkanocy bez jajek, białej kiełbasy oraz wędliny lub własnoręcznie upieczonego schabu. Jednak zdobycie pasującego nam mięsa i wyrobów mięsnych na Wielkanoc jest trudne.
Podstawowym problemem przy kupnie mięsa, jest to, iż nie do końca wiemy, skąd ono pochodzi, czy na pewno jest świeże, a w przypadku wyrobów kupowanych z tak zwanej lady nie wiemy, czy mają one w sobie konserwanty. Niestety przemysłowa produkcja nie zapewnia nam gwarancji czystego składu. Ile razy kupiliśmy białą surową, która po sparzeniu była różowiutka w środku? To niestety objaw zastosowania azotynu sodu. Jednak nie ma co się poddawać. Świąteczne mięso na stole także może być ekologiczne. Szukajmy mięs z ekologicznych polskich gospodarstw w… Internecie
– mówi Damian Kopecki, założyciel Mięsnej Paczki.
Czas odnowy, jakim jest Wielkanoc, to doskonały moment na zmianę nawyków żywieniowych. Nasze mamy i babcie miały większy dostęp do tego, co dziś rozumiemy jako zdrowa żywność. Korzystały z targów, kupowały u zaprzyjaźnionych lokalnych rolników, którzy nie produkowali żywności na masową skalę. Dziś z pomocą przychodzi nam Internet, w którym możemy znaleźć certyfikowane ekologiczne produkty. Bez względu na to, czy ekologiczna żywność jest dla nas nowością, czy od lat staramy się taką kupować, jedno jest pewne — po prostu warto ją jeść nie tylko od święta. Mniej żywności przetworzonej, a więcej tej lepszej jakości wyjdzie nam tylko na zdrowie.
Jak przyrządzić staropolską babkę parzoną? Przepis na nią znajdziesz w tym filmie z naszego kanału na YouTube.