
Zarówno jeden, jak i drugi sposób spędzania wolnego czasu jest bardzo atrakcyjny. SUP i kajak świetnie sprawdzają się na spokojnych wodach, dlatego ostateczny wybór zależy głównie od Twoich preferencji i oczekiwań. Sprawdź nasze wskazówki i wybierz odpowiedni wariant!
SUP – Stand Up Paddleboard
SUP to forma aktywności polegająca na wiosłowaniu na stojąco na specjalnej desce, podobnej do tej do surfingu. Poruszasz się nią dzięki długiego wiosła. Możesz na niej pływać na jeziorze, rzekach i w zatokach – wszędzie, gdzie jest spokojna woda. Osoby z większym doświadczeniem mogą w bezwietrzne dni wypłynąć na morze.
Na SUP-ach można stać, siedzieć, a choćby ćwiczyć jogę! Taka forma aktywności świetnie poprawia równowagę i wzmacnia ciało, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni głębokich. Na desce możesz z powodzeniem łączyć wypoczynek z treningiem o dowolnym natężeniu.
Co jeszcze przemawia za SUP-em? Na pewno wspaniałe widoki rozpościerające się z deski. Stojąc, możesz lepiej widzieć wszystko, co Cię otacza! Na plus jest też fakt, iż deskę można łatwo transportować, zwłaszcza modele pompowane. Nie chcesz od razu kupować SUP-a? Przetestuj wypożyczalnię SUP, w której możesz wynająć wybrany sprzęt przez dowolnie długi okres czasu.
Wady pływania na SUP-ie
Niestety taka forma aktywności ma również wady. Bywa trudniejsza dla osób, które dopiero zaczynają, ponieważ wymagają dobrej równowagi, zwłaszcza iż jest mniej stabilny na wietrze i falach. Dodatkowo pływanie na desce bywa wolniejsze niż na kajaku na dłuższych dystansach.
Kajak, czyli dobrze znany klasyk
Kajak jest stabilniejszy od deski, dlatego łatwiej pływać na nim osobom początkującym. Zresztą nauka pływania na kajaku także przychodzi szybciej. Okazuje się także wygodniejszy do pływania na długich dystansach, ponieważ pozycja siedząca mniej męczy. Osoba pływająca na kajaku jest także lepiej osłonięta przed wiatrem i falami, ponieważ nisko położony środek ciężkości zwiększa bezpieczeństwo. Nie da się również ukryć, iż na kajaku znajdzie się więcej miejsca na ewentualny bagaż, np. sprzęt fotograficzny czy jedzenie na piknik.
Dodatkowo na kajakach można pływać parami, co dla wielu osób bywa bardzo ważne, szczególnie jeżeli to ich pierwszy raz.
Wady pływania kajakiem
Oczywiście i ta forma wypoczynku ma pewne wady. Kajak, choć bardzo wygodny i stabilny, mniej angażuje całe ciało – podczas wiosłowania pracują głównie ramiona oraz plecy, a tułów i nogi są mniej zaangażowane niż w przypadku SUP-a. Jest też mniej wszechstronny, ponieważ uniemożliwia zmianę pozycji czy pływanie na stojąco. Dodatkowo transport kajaka może być bardziej kłopotliwy, szczególnie w przypadku twardych, dużych modeli, które wymagają bagażnika dachowego lub przyczepki.
Co zatem wybrać?
Osoby pragnące wielu możliwości, powinny postawić na SUP, który pozwala po prostu pływać, ale też ćwiczyć całe ciało i ćwiczyć równowagę. Za to, jeżeli lubisz dłuższe wycieczki, stabilność i wygodę siedzenia wybierz kajak. Chcesz pływać z dzieckiem? Obie opcje są możliwe, choć kajak wydaje się bezpieczniejszy.
/ REKLAMA /