Ze śledzi można przygotować niezliczoną ilość przystawek, przekąsek oraz dań. Śledzie są uniwersalne, pożywne i co najważniejsze smaczne. Na święta warto przygotować śledziatki – czyli sałatki ze śledziem w roli głównej. Każda śledziatka najlepiej smakuje, przygotowana na 2, 3 dni przed zaplanowaną konsumpcją, dlatego warto zrobić jej od razu więcej, bo kusi od razu, gdy ją zrobimy. Smacznego!
Śledziatka przekładana
Składniki:
25 dag filetów śledziowych np. matiasów
25 dag płatów śledziowych w occie
3 duże cebule
2 duże kwaśne jabłka
3 ogórki kiszone
3 ogórki konserwowe
¾ szklanki majonezu
3 łyżki oleju
sok z 1 cytryny
kilka gałązek natki pietruszki do dekoracji
Przygotowanie:
Śledzie marynowane obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Jabłka pozbawić gniazd nasiennych, pokroić w drobną kostkę, przełożyć do miseczki i skropić sokiem z cytryny.
Filety śledziowe, ogórki konserwowe i koszone oraz cebulę pokroić w drobną kostkę. Na dnie szklanej salaterki układać warstwami: Posiekaną cebulę, na nią oba rodzaje śledzi, warstwę jabłek, oba rodzaje ogórków.
Wyrównać powierzchnię śledziatki, polać 3 łyżkami oleju równomiernie. Zaczekać aż olej spłynie, posmarować wierzch majonezem. Udekorować natką pietruszki.
Śledziatka Zambrowska
Składniki:
50 dag filetów śledziowych np. matiasów
3 kwaśne jabłka
3 ugotowane marchewki
3 średnie ogórki konserwowe
garść posiekanego koperku i natki pietruszki
sok z 1 cytryny
majonez
pieprz i sól do smaku
Przygotowanie:
Filety śledziowe skropić sokiem z cytryny, odstawić na pół godziny. Śledzie, marchewki i ogórki pokroić w drobną kostkę.
Jabłka zetrzeć na tarce o grubych oczkach, skropić sokiem z cytryny i połączyć z pozostałymi składnikami oraz majonezem. Doprawić do smaku i odstawić w chłodne miejsce na minimum 30 minut przed podaniem.
Fot. Zdjęcie poglądowe/ Pexels