Prosty przepis na kompot z suszu owocowego. Tak przygotujesz staropolski świąteczny napój

g.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Wirestock / iStock


Jak długo gotować kompot z suszu owocowego? Ten tradycyjny napój gości na wielu polskich stołach podczas świąt. Jest stosunkowo prosty do przygotowania, ale jeżeli chcemy, by był idealny, musimy zadbać o każdy z poszczególnych etapów. Wyjaśniamy, na co powinniśmy zwracać uwagę.
Wieczerza wigilijna to okazja do skosztowania wielu pysznych potraw. Nie powinniśmy jednak przy tym ignorować roli pozornie zwykłego kompotu. Niektórzy prawdopodobnie stwierdzą nawet, iż brak tego szczegółu jest wręcz niedopuszczalny. Na szczęście z przygotowaniem napoju, który zachwyci bliskich, powinien poradzić sobie każdy.


REKLAMA


Zobacz wideo Znowu to zrobiliśmy. Testujemy świąteczne menu Magdy Gessler


Kompot z suszu: składniki. Mieszanka na kompot z suszu powinna zawierać konkretne owoce
Najistotniejszy w kompocie z suszu jest jego skład. To właśnie głównie od niego będzie zależał smak napoju. Wiele osób do mieszanki na kompot z suszu dodaje takie owoce jak figi, daktyle czy inne egzotyczne przysmaki. Nie ma oczywiście w tym nic złego, ale jeżeli chcemy pozostać w pełni wierni staropolskiej tradycji, to nasze składniki powinny się ograniczać do tego, co kiedyś było w naszym kraju dostępne. Staropolski przepis na kompot wigilijny mówi zatem, aby mieszanka owoców zawierała:


400 g suszonych jabłek,
300 g suszonych lub wędzonych śliwek,
250 g suszonych gruszek.


Gdy już mamy je pod ręką, możemy zabrać się za adekwatne przygotowania.
Zobacz też: Dziś niewielu pamięta to wigilijne danie. Przed wojną królowało niemal na każdym stole


Jak się robi kompot z suszu krok po kroku? Susz na kompot trzeba odpowiednio przygotować
Susz owocowy na kompot powinniśmy zawsze najpierw opłukać pod bieżącą wodą. Następnie zaś owoce pozostawiamy w wodzie do namoczenia. Ile moczyć susz na kompot? Minimalnie powinny to być dwie godziny przed rozpoczęciem gotowania, ale warto zadbać o to wcześniej, a choćby zostawić je na całą noc. Po tym czasie owoce należy odsączyć i można przejść do kolejnego kroku, czyli adekwatnego gotowania.


Kompot z suszonych owoców: przepis. Jak długo gotować kompot z suszu?
Odcedzone owoce przekładamy do garnka i zalewamy świeżą wodą. Na tym etapie dodajemy również przyprawy. Podstawą dla naszego przepisu jest tu pięć goździków, ale kompot można wzbogacić bardziej według uznania, co omówimy szerzej w kolejnym punkcie. Kompot z suszu owocowego nie wymaga długiego gotowania, wystarczy około pół godziny. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zapomnieliśmy namoczyć wcześniej naszą mieszankę. Wówczas czas ten wydłużamy, aż owoce staną się miękkie. Na koniec wystarczy odstawić kompot do ostygnięcia. Co ważne, jeżeli chcemy dosłodzić napój miodem lub cukrem, należy to zrobić dopiero przed podaniem. W przypadku zbyt intensywnego smaku można też rozcieńczyć kompot wodą. Wróćmy jednak jeszcze do kwestii przypraw.


Jakie przyprawy do kompotu z suszu? Kompot z suszu owocowego można wzbogacić według uznania
Najpopularniejszą przyprawą do kompotu wigilijnego obok goździków jest cynamon. Jego charakterystyczny smak i zapach u wielu osób wywołuje bardzo pozytywne emocje, a do tego składnik ten wspomaga układ pokarmowy. Dobrym pomysłem może być też dodanie do kompotu świeżo startego imbiru, który będzie odpowiadać za nieco ostrzejszy smak. Ponadto swoich zwolenników mają anyż, gałka muszkatołowa i świeżo starte skórki cytryny, limonki lub pomarańczy. Przy tych ostatnich możemy wykorzystać także ich sok.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału