Dlaczego na wiosnę wypadają włosy? Jak podkreśla trycholożka Monika Twardowska, to zjawisko całkowicie naturalne. Wpływ ma na to wiele czynników. Jednym z nich są przebyte w zimie infekcje, które osłabiają organizm i sprawiają, iż włosy przechodzą w stan spoczynku, by dodatkowo go nie obciążać. Ta trwa zwykle 3 miesiące, a jej zakończenie wiąże się z wypadaniem włosów. Zmiana diety, mniej owoców i warzyw zimą i niedobór składników odżywczych, stres, zmiany hormonalne, a choćby w pielęgnacji sprawiają, iż "włosy lecą garściami". Dotyczy to także rzęs i brwi.
REKLAMA
Zobacz wideo
Dlaczego wiosną wypadają rzęsy? Lekarka tłumaczy
Rzęsy pełnią istotną funkcję, chronią bowiem oczy przed brudem, drobinkami kurzu, roztoczami. Ich wypadanie może więc niepokoić. Dr Allison V. Coombs, lekarka zajmująca się chirurgią plastyczną okolic oczu, w rozmowie z nypost.com podkreśla, iż taki cykl "zrzucania rzęs" jest naturalny. Poza czynnikami, które związane są z wypadaniem włosów, często podawane są także wzrost temperatury, alergeny i zwiększona ekspozycja na słońce. Coombs apeluje jednak, by nie wpadać w panikę. Każdego dnia tracimy ok. 3-5 rzęs. Wiosną liczba ta może być nieco większa.
Kiedy warto udać się do specjalisty? Lekarka wymienia kilka sytuacji, które powinny skłonić do wizyty u okulisty:
kępki rzęs wypadające jednocześnie.
wzdłuż linii rzęs zauważysz "łyse plamy".
utrata rzęs dotyczy okolic pieprzyka lub znamienia na powiece.
Kiedy rzęsy, poza tym, iż wypadają, stają się kruche i łamliwe, to może oznaczać wywołane przerostem bakterii lub roztoczy zapalenie powiek. To jednak nie wyczerpuje listy powodów do niepokoju. - jeżeli zauważysz znaczące zmiany, zawsze najlepiej skonsultować się ze specjalistą - ostrzega lekarka.
Jak malować rzęsy? Większość z nas popełnia jeden błąd. Dzięki temu będą dłuższe i bardziej wyraziste ValuaVitaly/Istock.com
Jak wzmocnić rzęsy? Domowy sposób na gęste "firanki"
Na rynku znajdziesz wiele produktów, odżywek i serum na porost i zagęszczenie rzęs. Równie dobrze jednak zadziałają domowe sposoby. Tu prawdziwym królem jest olej rycynowy. To źródło cennych kwasów tłuszczowych, a także witaminy E. Wzmacnia i odżywia rzęsy, zagęszcza je i przyciemnia.
Pamiętaj: olej rycynowy stosuj z umiarem. W dużej ilości może bowiem doprowadzić do zapchania mieszków włosowych, a to tylko pogorszy problem. Najlepiej nakładaj odrobinę dokładnie umytą szczoteczką od tuszu, od linii rzęs aż po ich końce. Uważaj, by nie dostał się do oka. Stosuj codziennie, najlepiej wieczorem. Pierwsze efekty zobaczysz już po miesiącu. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Zadbaj o profilaktykę. Sięgaj po dobrze zbilansowane posiłki, by dostarczyć organizmowi niezbędne makroskładniki, minerały i witaminy. Skorzystają na tym nie tylko rzęsy, ale także skóra, włosy i paznokcie. Sięgaj po owoce i warzywa sezonowe, a także źródło białka, tłuszczu i węglowodanów w codziennym jadłospisie.
Unikaj błędów w pielęgnacji. Uważaj na produkty stosowane do demakijażu. Nie powinny zawierać alkoholu. Podczas mycia okolic oczu nie trzyj i nie ścieraj z całych sił.
Czy zauważyłaś ten problem? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.