Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora od ponad 10 lat edukuje i ostrzega przed zagrożeniami, jakie czyhają na seniorów w przestrzeni informacyjnej. Prowadzimy działania w ramach kampanii „Stop Manipulacji. Nie Daj Się Oszukać”. W dzisiejszym artykule chcemy przestrzec przed tworzeniem zbyt prostej kombinacji kodów PIN, która łatwo byłoby złamać.
Kod PIN, czyli osobisty numer identyfikacyjny stosuje się do wielu rzeczy – za jego pomocą logujemy się do komputera, aplikacji bankowej czy telefonu. Warto jednak pamiętać o tym, aby konstruować takie hasła, które będą trudne do złamania. Do najprostszych, ale i zarazem najczęściej stosowanych kombinacji należą takie z wykorzystaniem obecnego roku, czterech następujących po sobie cyfr, samych zer lub po prostu powtarzając daną parę cyfr, na przykład: 1313. Jednym z najczęściej wykorzystywanych kombinacji był ciąg cyfr 12345678 – użyto go prawie 1,4 miliona razy. Bardzo popularne są także kody z wykorzystaniem ważnych dat, jak urodziny czy wszelkiego rodzaju rocznice.
Po wycieku danych, oszuści wykorzystują je, aby złamać kod zabezpieczający. Zdarza się również, iż w przypadku otrzymania spreparowanej wiadomości, na przykład “z banku”, przestępcy proszą o weryfikację danych z użyciem kodu PIN. Wówczas, niczego nieświadoma ofiara, sama podaje hakerom swój kod.
Warto tworzyć hasła z wykorzystaniem dużych i małych liter, znaków specjalnych oraz cyfr. Najlepsze hasła to te złożone lub występujące w losowej kombinacji. Warto kontrolować swoje hasła i regularnie sprawdzać, czy nie zostały one wykorzystane przez hakerów. Absolutnie nie należy używać tego samego kodu PIN do logowania się na różnych platformach!
Pamiętajmy, iż instytucje publiczne kontaktują się z klientem tylko poprzez oficjalne kanały i nigdy nie proszą o podanie jakichkolwiek wrażliwych danych za pośrednictwem SMS-ów, e-maili czy stron internetowych. Nie klikajmy w żadne podejrzane linki! Przed zalogowaniem się do jakiekolwiek konta internetowego, zawsze sprawdzajmy, czy adres domeny jest zgodny z adresem logowania i zwracajmy uwagę, czy połączenie jest szyfrowane – o tym informuje nas żółta zamknięta kłódeczka oraz podany przed adresem strony zapis: https://. Absolutnie nie odpisujemy na wiadomości, w których jesteśmy proszeni o podanie numeru konta lub hasła! I nigdy nie podawajmy ich osobom trzecim!
