W Kaplicy Sykstyńskiej rozpoczęły się wybory następcy papieża Franciszka. Rezultat pierwszego głosowania ogłoszony dymem z komina na dachu kaplicy oczekiwany jest około godziny 19.00-19.30. Według przewidywań będzie to dym czarny, oznaczający brak wyboru. Jego dokonanie obwieszczane jest natomiast białym dymem.
Wcześniej w środę (07.05) w bazylice watykańskiej podczas mszy w intencji wyboru nowego papieża kard. Giovanni Battista Re w homilii powiedział, iż światu potrzebny jest przewodnik, który obudzi sumienia.
Dziekan Kolegium Kardynalskiego 91-letni kard. Re mówił, iż ludzkość i Kościół znajdują się w tej chwili na trudnym i złożonym zakręcie historii: „Módlmy się, aby Bóg dał Kościołowi papieża, który najlepiej będzie umiał wyzwolić energie moralne i duchowe w dzisiejszym społeczeństwie postępu technologicznego, ale zapominającym o Bogu” – powiedział kardynał. Podkreślił, iż dzisiejszy świat wiele oczekuje od Kościoła w zakresie ochrony fundamentalnych wartości, bez których współżycie ludzi nie będzie lepsze ani nie przyniesie dobra przyszłym pokoleniom. Podkreślił, iż Kościół, szczególnie w tak trudnych czasach, potrzebuje jedności.
Zdaniem watykanistów i bukmacherów zdecydowanym faworytem konklawe jest dotychczasowy watykański sekretarz stanu włoski kardynał Pietro Parolin.
Z zakończonych we wtorek (06.05) narad kardynałów w Watykanie wynika, iż sukcesor Franciszka powinien kontynuować jego reformy i prowadzić Kościół tę samą drogą. Co więcej, 80% elektorów to nominaci Franciszka. Stąd prawdopodobnie faworytem jest jego najważniejszy współpracownik, a na drugim miejscu plasuje się filipiński kardynał Luis Antonio Tagle, nazywany „azjatyckim Franciszkiem”. Jednak z rozeznania włoskich watykanistów wynika, iż kardynał Parolin może na razie liczyć na 50 głosów, a potrzebuje o 39 więcej. Watykaniści powtarzają: „mniej więcej wiemy, w którą stronę pójdzie Kościół, ale nie wiemy, kto będzie mu przewodził” – przekazuje Informacyjna Agencja Radiowa.
Kardynałów elektorów jest 133, a większość dwóch trzecich głosów, niezbędnych do wyboru papieża wynosi 89. Najliczniej reprezentowani w gronie elektorów są Europejczycy. Jest 52 z 18 krajów, w tym czterech z Polski: kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz, kard. Konrad Krajewski oraz kard. Grzegorz Ryś. Afrykę reprezentuje 17 kardynałów z 16 krajów, Amerykę Północną i Południową 37 z 15 krajów, Azję 23 kardynałów z 17 krajów, Australię i Oceanię 4 kardynałów z 4 krajów. Najmłodszym kardynałem elektorem jest związany z Australią Mikola Bychok, 45-letni biskup eparchii Świętych Piotra i Pawła w Melbourne dla Ukraińców. Najstarszym jest Hiszpan Carlos Osoro Sierra, mający lat 79 – wylicza Vatican News.
Konklawe odbywa się za zamkniętymi drzwiami. A sama nazwa konklawe pochodzi z łaciny, od słów „cum clave”, co znaczy „na klucz”. Elektorzy głosują pod kluczem, by nie ulegać naciskom z zewnątrz. I żeby na zewnątrz nie wydostawało się to, co dzieje się w Kaplicy Sykstyńskiej. Kardynałowie będą opuszczać Kaplicę Sykstyńską tylko na posiłki i na nocleg w Domu Świętej Marty.
Ale w czasie obecnego konklawe określenie „na klucz” zyska szersze znaczenie. Obejmuje ono bowiem brak kontaktu ze światem nie tylko fizyczny, ale także ten poprzez urządzenia elektroniczne. Dlatego od godziny 15.00 w środę (07.05) do końca konklawe w Watykanie są wyłączone przekaźniki telefonii komórkowej.
Przy braku wyboru papieża w pierwszy głosowaniach konklawe może się przedłużać, bo w grę mogą wchodzić inne, „mniej silne” nazwiska. Najdłuższe konklawe wobec braku zgodności uczestników trwało prawie 3 lata, do 1271 roku. Zmęczeni tym mieszkańcy Viterbo, gdzie się odbywało, ograniczyli kardynałom dostawy żywności i zdjęli dach z budynku obrad. Wtedy liczba elektorów spadła do 16. Z kolei najkrótsze konklawe trwało 10 godzin i 1 listopada 1503 roku wybrało Juliusza II. Benedykt XVI także został wybrany bardzo szybko, bo już drugiego dnia – przypomina Informacyjna Agencja Radiowa.
Na konklawe w środę (07.05) odbędzie się pierwsze głosowanie. Przewiduje się, iż nowy papież zostanie wybrany w piątek lub w sobotę.
Informacyjna Agencja Radiowa / Vatican News / Polska Agencja Prasowa / opr. ToMa
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT / infografika Adam Ziemienowicz