Pyszny placek z wiśniami dla prawdziwych łasuchów. Prosty przepis w stylu amerykańskim. Do farszu nie użyjesz grama mąki

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123rf.com/annapustynnikova/zdjęcie ilustracyjne


Placek wiśniowy na kruchym cieście to klasyczny wakacyjny wypiek. Robi się go ze składników dostępnych w każdym osiedlowym sklepie. Poza sezonem na świeże wiśnie można korzystać z mrożonych owoców. Zobacz przepis na tradycyjny placek z wiśniami w amerykańskim stylu.

Placek z wiśniami – przepis na sezonowy deser

Liczba porcji: dla 8 – 10 osób.
Czas przygotowania: 1,5 godziny, w tym 30 minut chłodzenia ciasta.
Stopień trudności: łatwy.

Składniki:

  • 300 g mąki pszennej,
  • 1/4 łyżeczki soli,
  • 50 g cukru,
  • 150 g zimnego masła,
  • 60 ml zimnej wody.

Nadzienie wiśniowe:

  • 700 g wiśni,
  • 100 g cukru,
  • sok i skórka otarta z 1/2 cytryny,
  • 20 g masła,
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego.

Jak zrobić placek z wiśniami?

Przygotowanie:

  1. Mąkę pszenną należy przesiać, a następnie dosypać szczyptę soli. Oba składniki należy dokładnie wymieszać razem z cukrem kryształem.
  2. Do suchych składników należy dodać pokrojone w drobną kostkę zimne masło i rozcierać palcami do momentu uzyskania kruszonki. Do takiej masy trzeba dodać zimną wodę i połączyć w zwarte kruche ciasto.
  3. Następnie należy podzielić je na dwie równe części, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na minimum 30 minut.
  4. W tym czasie należy drylowane wiśnie włożyć do szerokiej patelni o grubym dnie i zasypać cukrem.
  5. Wiśnie należy smażyć tak długo, aż sok zgęstnieje do postaci syropu. W trakcie smażenia należy dodawać pokrojone masło.
  6. Nadzienie do wiśni trzeba odstawić do wystudzenia. Owoce należy doprawić sokiem i skórką z cytryny razem z ekstraktem waniliowym.
  7. Piekarnik należy rozgrzać do 220° Celsjusza z opcją grzania góra – dół.
  8. Schłodzone ciasto na placek z wiśniami należy cienko rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy i ułożyć w formie do pieczenia tarty lub ceramicznym naczyniu.
  9. Nadzienie wiśniowe należy wyłożyć na kruche ciasto. Na wierzchu można ułożyć kratkę z cienkich pasków ciasta.
  10. Ciasto z wiśniami należy piec przez 20 – 30 minut aż ciasto będzie rumiane.

Czytaj także:

Sernik wiśniowy siostry Anastazji. Przepis na przysmak z ananasami

Siostra Anastazja Pustelnik to ekspertka w dziedzinie domowego gotowania. Jej ciasta i desery to prawdziwe rarytasy. Przed świętami szczególnie polecamy sernik wiśniowy, który świetnie smakuje do…

Anna Daniluk

Sposób podania ciasta wiśniowego

Domowy placek z wiśniami można podawać z kulką lodów waniliowych. Własnoręcznie robione nadzienie wiśniowe można urozmaicić dodatkiem uprażonych płatków migdałowych albo ekstraktu migdałowego. Fani wyrazistych aromatów przypraw mogą dopełnić farsz szczyptą kardamonu i cynamonu. Dzięki temu zabiegowi wypiek będzie jeszcze smaczniejszy.

Tarta z wiśniami ze słoika

Poza sezonem na wiśnie można wykorzystać owoce z kompotu. Nadzienie przyrządzamy identycznie jak ze świeżych owoców. Nie dodajemy mąki, aby nie powstawał gęsty kisiel. o ile chcecie uzyskać bardziej karmelowy smak, zamiast białego cukru kryształu możecie sięgnąć po cukier trzcinowy.

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Idź do oryginalnego materiału