Proste i szybkie ciasto ze śliwkami

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Proste i szybkie ciasto ze śliwkami idealne dla początkujących. Zawsze się udaje i smakuje przepysznie. Jest wilgotne, lekkie i puszyste. Słodki smak ciasta przełamują lekko kwaśne śliwki. Podczas jego pieczenia w całym domu unosi się nieziemski zapach.

Proste ciasto ze śliwkami to kolejny szybki deser, który idealnie sprawdzi się w nadchodzący weekend. Próbowałam już wiele przepisów na ciasto śliwkowe, ale ten jest najlepszy. Moja rodzinka i znajomi pokochali to ciasto. Czy ciasto ma jakąś wadę? Niestety tak, bardzo gwałtownie znika z talerza :-). Polecam. Zobaczcie sami jak apetycznie wygląda.

Proste ciasto ze śliwkami – składniki.

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Szklanka to pojemność 250ml. Kaloryczność 240kcal w 100g ciasta. Podane składniki są na tortownicę o średnicy 20 – 24 cm.

  • 1 kg śliwek
  • 100 g masła lub pół szklanki (125ml) oleju słonecznikowego
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • szklanka cukru
  • 4 jajka
  • czubata łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli

Proste ciasto ze śliwkami – sposób wykonania.

Do wykonania prostego ciasta ze śliwkami potrzebować będziemy przede wszystkim: miski, miksera, piekarnika z termoobiegiem.

Śliwki myję i usuwam pestki. Następnie przekrawam na połówki.

100g masła rozpuszczam w garnuszku i odstawiam do ostudzenia.

Do miski przesiewam 2 szklanki mąki pszennej wraz ze szczyptą soli i czubatą łyżeczką proszku do pieczenia.

Następnie wsypuję szklankę cukru, wrzucam 4 jajka i wlewam przestudzone masło (ewentualnie 125ml oleju). Całość mieszam mikserem na średnich obrotach lub dzięki łyżki, do czasu, gdy powstanie jednolita masa.

Tortownicę o wielkości 20-24 cm wyścielam oczywiście papierem do pieczenia. Wylewam ciasto, a na wierzch układam połówki śliwek. Ciasto wstawiam do piekarnika nagrzanego do180 stopni i piekę w termoobiegu przez 60 minut. W trakcie pieczenia śliwki puszczają sok, który doskonale komponuje się w cieście.

Pod koniec pieczenia sprawdzam metodą tzw. suchego patyczka. Ciasto jest gotowe, jeżeli brzegi ciasta odstają od foremki.

Po upieczeniu wyciągam ciasto z piekarnika i odstawiam do ostygnięcia, aby łatwo się kroiło. Po ostygnięciu można oczywiście posypać cukrem pudrem. Ciasto długo zachowuje świeżość. Udanych wypieków i smacznego!

Idź do oryginalnego materiału