
W środę, 21 maja 2025 roku, Polska może się spodziewać lekko cieplejszej pogody, jednak nie będzie to trwało długo. Po południu i wieczorem w większości kraju spodziewane są słabe opady deszczu, a lokalnie mogą wystąpić burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 19 do 23 stopni Celsjusza na większości obszaru Polski.
Wschodnia i środkowa Polska znajdą się pod wpływem niżu znad północno-zachodniej Rosji, a także zanikającego frontu okluzji, co przyniesie chłodne i wilgotne powietrze arktyczne. Z kolei zachodnie regiony kraju stopniowo przejdą w obszar podwyższonego ciśnienia, z napływem polarnego powietrza morskiego.
W środę, 21 maja, spodziewane jest umiarkowane zachmurzenie, które będzie narastać od zachodu, prowadząc do przelotnych opadów deszczu. Na południu kraju, a także na linii od Wielkopolski przez Łódzkie do Opolskiego, miejscami wystąpią burze, lokalnie z gradem. Przewidywana suma opadów to do 15 mm.
Temperatura w środę, 21 maja, wyniesie od 19 do 23 stopni Celsjusza na większości obszaru Polski. Chłodniej będzie na wybrzeżu i w rejonach podgórskich Karpat, gdzie termometry wskażą od 15 do 16 stopni Celsjusza.
W środę, 21 maja 2025 roku, wiatr będzie umiarkowany, nad morzem choćby dość silny, miejscami porywisty, wiejący z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich. Na południowo-wschodnich krańcach kraju wiatr będzie południowy. Podczas burz porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 65 km/h.
Według danych IMGW (Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej), średnia temperatura w maju w Polsce wynosi około 14 stopni Celsjusza. Najcieplejsze dni w maju notowane są na południu i wschodzie kraju, gdzie temperatura może sięgać choćby 25 stopni Celsjusza.
Burze są zjawiskiem częstym w Polsce w maju. Statystycznie, w maju notuje się około 20 dni z burzami. Najwięcej burz występuje na południu i wschodzie kraju, gdzie notuje się najwięcej dni z opadami.
W związku z zmianą klimatu, Polska może się spodziewać więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak burze i susze. Według danych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w latach 2020-2025 Polska może się spodziewać 30% więcej działań związanych z zagrożeniami klimatycznymi, w tym susze i powodzie.
W celu zabezpieczenia się przed zjawiskami pogodowymi, mieszkańcy Polski powinni monitorować prognozę pogody i zachowywać ostrożność podczas burz i opadów deszczu.