Poranna kawa sprawia, iż potrzebujesz skorzystać z toalety? To w zupełności normalne i często spotykane zjawisko, choć są osoby, na które wypicie kawy nie ma żadnego wpływu. Na innych zadziała moczopędnie, u kolejnych pobudzi perystaltykę jelit. Czy to przez zawartą w niej kofeinę? A może przez temperaturę napoju? Mimo iż kawa jest z nami od stuleci, przez cały czas kryje w sobie wiele tajemnic.
Co odpowiada za to, iż niektórzy po porannej kawie (często wypitej na czczo) potrzebują skorzystać z toalety? O tym opowiedział dietetyk kliniczny Michał Wrzosek w jednym ze swoich filmików na Instagramie. Wskazał, iż według badań choćby jedna trzecia osób po wypiciu kawy musi biec do toalety. Dodał także, iż zjawisko to może wystąpić już po czterech minutach od wypicia filiżanki czarnego naparu.
Niekoniecznie jest to wina kofeiny, bo przeczyszczenie występuje również po wypiciu zwykłej, bezkofeinowej kawy. Prawdopodobnie obecne w kawie cząsteczki działają na receptory w ścianach jelit
– przekazuje w nagraniu wideo Michał Wrzosek.
Dlaczego niektórzy po porannej kawie muszą skorzystać z toalety?
Kawa działa jako środek pobudzający przewód pokarmowy. Stymuluje wydzielanie gastryny i kwasu solnego, co może prowadzić do zwiększonej aktywności jelitowej i pobudzenia perystaltyki jelit. Innym możliwym czynnikiem wpływającym na pojawienie się potrzeby skorzystania z toalety po wypiciu porannej kawy może być tzw. efekt defekacyjny. Polega on na tym, iż już samo picie ciepłego płynu, takiego jak kawa, może stymulować wypróżnienie poprzez zwiększenie aktywności mięśni odbytnicy.
Co jest warte podkreślenia – kawa nie jest dobrym lekarstwem na zaparcia. O ile może działać doraźnie, przynosić chwilowe efekty, tak w dłuższej perspektywie absolutnie nie pomoże w walce z nawracającymi problemami z wypróżnianiem. Kofeina może choćby mieć negatywne skutki dla wszystkich tych, którzy zmagają się z uporczywymi zaparciami. To ze względu na to, iż odwadnia organizm, co prowadzi do zaostrzenia dolegliwości.
Poranna kawa może przyspieszyć wypróżnienie – Pyszności; Fot. Canva
Czy kawa wypita na czczo szkodzi?
Istnieją pewne kontrowersje wokół tematu picia kawy na czczo i jego wpływu na zdrowie. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma dowodów na to, iż spożywanie kawy na pusty żołądek powoduje bezpośrednie uszkodzenia żołądka czy innych narządów, jednakże niektóre osoby mogą doświadczyć negatywnych skutków, np. zgagi, nudności, bólów brzucha czy biegunki. Dzieje się tak dlatego, iż kawa zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co może prowadzić do podrażnienia błony śluzowej żołądka.
Ponadto kawa wypita na czczo nie jest obojętna dla tempa wchłaniania cukru z przewodu pokarmowego. Napój wpływa na wrażliwość insulinową i wydzielanie hormonów trzustkowych, co z kolei może prowadzić do zwiększonej produkcji glukozy przez wątrobę i zwiększonego ryzyka wystąpienia hiperglikemii u osób z cukrzycą. Stąd też osoby z chorobami metabolicznymi powinny skonsultować się wcześniej z lekarzem w sprawie picia kawy na pusty żołądek.
Zobacz także przepis na bananowo-kawowe naleśniki z kremem czekoladowym. Więcej podobnych filmików znajdziesz na naszym kanale na YouTube: