Istnieją miejsca na świecie, gdzie ludzie żyją znacznie dłużej. Mowa o Okinawie w Japonii, Sardynii we Włoszech, Ikarii w Grecji, półwyspie Nicoya w Kostaryce i mieście Loma Linda w Kalifornii. To właśnie je naukowcy określają mianem niebieskich stref (blue zone).
Mieszkańcy tych miejsc żyją dłużej ze względu na dietę bogatą w owoce i warzywa oraz regularną aktywność fizyczną. Piją również napary, które przygotowują na bazie ziół. W Sardynii oraz na Ikarii robi się je z szałwii, oregano i tymianku. Przedstawiamy przepis na ten prozdrowotny napój.
Dlaczego warto pić napar z szałwii, oregano i tymianku?
Szałwia, jako składnik prozdrowotnego naparu, zawiera aż 160 polifenolii, w tym m.in. witaminę K, mangan, żelazo. Ta roślina obniża poziom cukru we krwi i poprawia wrażliwość komórek na insulinę. Ponadto pomaga w zwalczaniu bakterii, przyczyniających się do rozwoju próchnicy. Ze względu na zawartość antyoksydantów powstrzymuje rozkład acetylocholiny, która występuje w małej ilości u osób z chorobą alzheimera.
Z kolei oregano jest bogate w antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki, przyczyniające się do rozwoju chorób serca. W olejku eterycznym tego zioła występuje tymol, a także karwaklor o działaniu antybakteryjnym i przeciwwirusowym.
Ostatni składnik napoju długowieczności to tymianek, również zawierający przeciwutleniacze, chroniący przed wolnymi rodnikami. Dzięki jego regularnemu spożywaniu obniżamy ciśnienie krwi, ale też wzmacniamy odporność, zwalczając objawy infekcji, szczególnie kaszlu.
Przepis na napar z trzech ziół
Przyrządzenie napoju na długowieczność zajmuje kilkanaście minut. Możesz wykorzystać zarówno świeże, jak i suszone zioła.
Jakich składników potrzebujemy do zrobienia naparu na długowieczność? Oto lista:
- 1 łyżeczka szałwii;
- 1 łyżeczka oregano;
- 1 łyżeczka tymianku;
- 500 ml wody.
Wszystkie zioła wsypujemy do garnka i zalewamy je gorącą wodą. Taki napar musimy parzyć pod przykryciem przez 10 minut. Po tym czasie odcedzamy go i przelewamy do szklanki.
Pamiętajmy, iż tego zdrowotnego napoju nie powinny pić kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Muszą uważać na niego osoby będące w trakcie farmakoterapii.
Zobacz też:
Mole zalęgły się w kuchennych szafkach? Weź plastry i ten olejek, a uciekną gdzie pieprz rośnie
Kupiłeś taką mąkę? Lepiej ją wyrzuć. Sanepid ostrzega
Czym nabierasz miód? Pszczelarz tłumaczy, iż wybór ma znaczenie