„Ordynacje w Polsce. Ordynacja Zamojska” – zapraszamy na wykład dra Jacka Feduszka

skafander.info 4 dni temu

„Ordynacje w Polsce. Ordynacja Zamojska” – to tytuł wykładu, jaki 30 kwietnia br. wygłosi dr Jacek Feduszka, wykładowca Instytutu Rynku Sztuki i Zarządzania w Kulturze Akademii Zamojskiej, w kawiarni Arabeska.

Ordynacje powstawały u schyłku XVI wieku na wzór zachodnioeuropejskich fideikomisów. Pierwszymi Ordynacjami w Polsce były: ołycka, nieświeska i klecka Radziwiłłów (1586) oraz Ordynacja Zamoyskich (1589). Istotę Ordynacji stanowiło wyjęcie określonego kompleksu dóbr spod ogólnych norm prawa i oparcie jego bytu na specjalnym statucie. Obowiązywał tu w szczególności odrębny porządek dziedziczenia, wykluczający podział majątku pomiędzy spadkobierców oraz dziedziczenie kobiet. Całą Ordynację otrzymywał najstarszy syn. Pozostali spadkobiercy brali dobra nie należące do Ordynacji lub otrzymywali spłaty. W razie wygaśnięcia rodziny Ordynata w linii prostej statut zwykle określał, komu ma przypaść majątek Ordynacji, (który nie mógł być przedmiotem sprzedaży, darowizny lub zastawu, itp.). Ordynacje tworzono dla ugruntowania świetności rodzin magnackich. Celem ich było niedopuszczenie do uszczuplenia majątku, który miał stanowić fundament znaczenia Ordynata i jego rodziny. Ustanowienie Ordynacji wymagało zgody Sejmu, ponieważ naruszało prawo powszechne.
Pozostały też Ordynacje wyjątkami w dawnej Rzeczypospolitej. Powyższa tematyka będzie przedmiotem
spotkania, na którym przedstawione zostaną dzieje Ordynacji Zamojskiej na tle innych tego typu majątków w dawnej Rzeczpospolitej.

Jacek Andrzej Feduszka (ur. 1963 r. w Zamościu) to doktor nauk humanistycznych, historyk, muzealnik, kustosz w Muzeum Zamojskim w Zamościu, wykładowca Akademii Zamojskiej. Autor prac naukowych i artykułów dotyczących przeszłości Zamościa. Jego wykład odbędzie się 30 kwietnia, o godz. 18.00 w kawiarni Arabeska przy ul. Bazyliańskiej 1.

Idź do oryginalnego materiału