Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki” w Warszawie

glosseniora.pl 15 godzin temu
Zdjęcie: festiwal


Startujący 15. maja, skierowany do całych rodzin festiwal, poprzez przeszło 30 starannie przygotowanych wydarzeń, opowie o nieoczywistych przyjaźniach i wielkich wspólnych przygodach, potrzebie rzeczywistych relacji i relacji z rzeczywistością wirtualną, wadze własnych decyzji i traktowania po przyjacielsku samego siebie.

Organizatorzy zapraszają do rodzinnych, pełnych emocji aktywności, ale także – podczas akcji Ostry Dyżur Literacki – zarekomendują książki, które poprzez treść zbieżną z wyzwaniami naszych czasów, mogą stać się przyjaciółmi, podpowiadającymi najlepsze rozwiązania codziennych problemów.

Warto zarezerwować cały weekend, a choćby więcej, bo już w czwartek Barbara Sadurska i Marcin Minor zainaugurują Festiwal w Muzeum Azji i Pacyfiku, gdzie młodzi czytelnicy dołączą do odwiecznej Rady Smoków, zastanowią się, co zrobić, by każdy czuł się akceptowany i potrzebny. Nauczą się także portretować smoki, a w ich, z pozoru groźnych, minach dostrzegą spektrum emocji.

Na piątek zaplanowane zostały dwa wydarzenia specjalne: pierwsze w partnerstwie z Warownią Jomsborg, gdzie Boguś Janiszewski, Max Skorwider i Babka od histy spróbują odpowiedzieć na pytanie: skąd się wzięła Polska i jakie sojusze za tym stoją?

Z kolei na śmiałków i poszukiwaczy przygód czeka rodzinna gra terenowa “Uwolnij warszawskiego ducha”, która zakończy się spotkaniem ze znawczynią polskiej duchologii i przyjaciółką wszystkich duchów – Martyną Skibińską.

Przez cały weekend w Pałacu Kultury i Nauki odbywać się będą liczne spotkania i atrakcje – goście Festiwalu podążą tropem Zuzy Wróbel, ożywią zorzę polarną na papierze, nauczą się odpuszczania z kapibarą Barbarą, poznają budowę ludzkiego ciała…

Ostatnim wydarzeniem w Pałacu będzie spotkanie z mistrzem polskiej ilustracji – Józefem Wilkoniem, który opowie o pozornie niemożliwej przyjaźni.

Warto zwrócić uwagę na sobotni warsztat w Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Dominika Czerniak-Chojnacka, autorka tegorocznej festiwalowej identyfikacji, zaprosi do pracy projektowej dzieci i młodzież, w wyniku której powstaną alternatywne wersje plakatu Ojce i Dziatki.

Na niedzielę zarezerwowana została piękna pogoda, bo Festiwal będzie gościć w otoczeniu przyrody. Do Ogrodu Botanicznego UW organizatorzy zapraszają na sesję kociej jogi prowadzonej przez Agatę Romaniuk, spacer literacki z Michałem Książkiem i miejskie safari z Agnieszką Stelmaszyk. To nie wszystko! W Pawilonie Edukacyjnym – Kamień, na młodych przyrodników czekać będzie Tomek Samojlik oraz Adam Robiński.

Finał Festiwalu to wyjątkowy koncert Ptaszkowie Śpiewali w Ogrodzie Botanicznym.

Powyższe atrakcje stanowią tylko część spośród wszystkich wydarzeń, których współorganizatorem jest Narodowe Centrum Kultury w ramach krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji.

Szczegółowy program znajduje się na stronie:

https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-warszawa/

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale obowiązują zapisy:

https://ojceidziatki.nakiedy.pl/site/?c[]=8048

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa. Patronat honorowy Prezydenta m.st. Warszawy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Medialnym Głosu Seniora.

Idź do oryginalnego materiału