Zastanawiasz się nad kolejnymi studiami i zmianą ścieżki kariery? Przed podobnym wyborem co roku staje wiele osób planujących przebranżowienie. Część z nich wybiera kierunki przyszłościowe i cieszące się renomą, takie jak prawo czy informatyka. Sprawdź, czy to także ścieżka dla Ciebie — poniżej przeczytasz, czym wyróżniają się te studia i dla kogo będą najlepszym wyborem.
Jak wybrać kierunek studiów?
Decyzja o podjęciu kolejnych studiów to świadomy krok w stronę zmiany – nie tylko zawodowej, ale często także życiowej. W przeciwieństwie do pierwszego wyboru kierunku, który bywa podejmowany pod wpływem mody, presji otoczenia czy braku życiowego doświadczenia, decyzja o przebranżowieniu jest zwykle bardziej przemyślana. Wynika z potrzeby rozwoju, chęci odnalezienia większego sensu w pracy lub dążenia do realizacji pasji, które wcześniej zeszły na dalszy plan.
Ponowny wybór kierunku studiów to szansa, by dopasować ścieżkę edukacyjną do aktualnych zainteresowań, możliwości i życiowych priorytetów. To także sposób, aby połączyć zdobyte już doświadczenie z nowymi kompetencjami i stworzyć drogę zawodową, która będzie zgodna z własnymi wartościami.
Z tego względu, podejmując decyzję o kolejnym kierunku studiów, należy skupić się na tym, co naprawdę daje satysfakcję. Dzięki temu nauka przestaje być obowiązkiem, a staje się świadomą inwestycją w siebie – początkiem nowego, bardziej spełnionego etapu życia.
Popularne kierunki
Według raportu Ministerstwa Edukacji dotyczącego rekrutacji na studia w roku akademickim 2024/2025 najpopularniejsze kierunki to:
- Informatyka – ponad 44 tysiące kandydatów
- Psychologia – około 38 tysięcy kandydatów
- Zarządzanie – ponad 30 tysięcy kandydatów
- Prawo – niemal 30 tysięcy kandydatów
- Finanse i rachunkowość – ponad 20 tysięcy kandydatów
Dane te pokazują, iż ludzie coraz częściej wybierają dziedziny z przyszłością – takie, które gwarantują atrakcyjne możliwości zatrudnienia oraz dalszy rozwój zawodowy.
Informatyka – dla umysłów ścisłych i kreatywnych
Studia informatyczne podczas ostatniej rekrutacji uplasowały się na podium popularności wśród kandydatów. Co więcej, znajdowały się w czołówce także w poprzednich latach, a ze względu na dynamiczny rozwój technologii informatycznych nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.
Skąd taka popularność informatyki? Przede wszystkim branża IT oferuje szerokie możliwości rozwoju. To kierunek nie tylko dla osób, które chcą zostać programistami, ale również dla tych, którzy interesują się projektowaniem gier, cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją, analizą danych czy tworzeniem aplikacji mobilnych. Co więcej, nie trzeba zaczynać od licencjatu, wystarczą studia podyplomowe, aby w tej dziedzinie otworzyły się drzwi do międzynarodowej kariery. Wybierając jedną z polskich uczelni, jak np. Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, studenci uczą się od razu konkretnych języków programowania i technologii wykorzystywanych na całym świecie.
Należy także podkreślić, iż ten przyszłościowy kierunek to idealny wybór dla ścisłych umysłów – programowanie opiera się na algorytmach i funkcjach, których nauka przyjdzie takim osobom z łatwością! Ponadto ceniona jest również kreatywność, szczególnie przy tworzeniu aplikacji czy programowaniu innowacyjnych rozwiązań.
Prawo – wciąż prestiżowy kierunek
Studia prawnicze uchodzą za jedne z najbardziej prestiżowych kierunków, których popularność nie słabnie od dekad. Ogromne zapotrzebowanie na prawników nie przemija, o czym świadczą, chociażby dane z ostatniej rekrutacji – kierunek uplasował się na czwartym miejscu pod względem liczby kandydatów.
Choć edukacja poprzedzająca pracę na sali sądowej wymaga pięciu lat jednolitych studiów magisterskich, a następnie kilkuletniej aplikacji, jest to wyzwanie, które co rok podejmuje wiele osób.
Należy jednak zaznaczyć, że w ostatnich latach studia prawnicze przeszły istotną metamorfozę. Oprócz klasycznych specjalizacji, uczelnie coraz częściej oferują nowoczesne ścieżki, m.in. z zakresu prawa w biznesie, którą można ukończyć w ciągu trzech lat jako studia I stopnia. Uzyskany tytuł licencjata pozwala na pracę w charakterze specjalisty ds. prawa w dużych firmach i korporacjach.
Chociaż już same studia prawnicze uczą precyzyjnego myślenia, budowania argumentacji oraz analizy przepisów, przyszli prawnicy powinni dodatkowo cechować się odpornością na stres, komunikatywnością oraz skrupulatnością. Osoby chcące zostać radcami, prokuratorami czy sędziami najlepiej jeżeli posiadają także predyspozycje do pracy z ludźmi.