Miasto Międzyrzec Podlaski

glosseniora.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: miasto


Międzyrzec Podlaski od zawsze znajdował się u zbiegu rzek i historycznych szlaków komunikacyjnych. Stąd też pochodzi jego nazwa, zapisana w źródłach jako „Meżerecze”, co oznacza dokładnie „międzyrzecze”. Historia miasta sięga 1390 roku, kiedy to Władysław Jagiełło nadał Abrahamowi Chamcowi Jaxa herbu Gryff wsie Stołpno i Międzyrzec. Z biegiem lat zmieniała się przynależność administracyjna miasta, przez lata zmieniali się też właściciele dóbr międzyrzeckich. Międzyrzec Podlaski leży w północnej części województwa lubelskiego w powiecie bialskim u zbiegu rzek: Krzny Północnej, Krzny Południowej i Piszczki z ujściem kanału Wieprz- Krzna. Miasto liczy ok. 16 tys. mieszkańców. W obrębie Międzyrzeca Podlaskiego krzyżują się: droga krajowa nr 2 Świecko – Poznań – Warszawa – Terespol (będąca częścią europejskiej trasy E-30 biegnącej z irlandzkiego Cork przez Paryż, Berlin i Moskwę do rosyjskiego Omska) z drogą krajową nr 19 Kuźnica Białostocka – Białystok – Lublin –
Rzeszów. Przez miasto przebiega także linia kolejowa E-20, należąca do drugiego Paneuropejskiego Korytarza Transportowego Zachód-Wschód, łączącego Berlin z Moskwą. Od początku swojego powstanie miasto było ośrodkiem na styku wielu kultur: polskiej, żydowskiej i rosyjskiej. Międzyrzec Podlaski miał duże znaczenie jako ośrodek miejski już w połowie XVI w., a swój rozwój zawdzięczał m.in. położeniu na tzw. trakcie brzeskim – na pograniczu ziemi brzeskiej Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony Polskiej.
Teren Międzyrzeca Podlaskiego i okolic jest wspaniałym miejscem do rozwoju wszelkich form rekreacji i turystyki aktywnej: rowerowej, pieszej, żeglarskiej oraz kajakowej. W najbliższej okolicy Międzyrzeca znajdują się duże, naturalne kompleksy leśne, występujące na południowy wschód od miasta. Rezerwat „Liski”, położony w obrębie zwartego kompleksu leśnego leżącego na południowy wschód od miasta powstał w 1981 r., jego powierzchnia wynosi 129 ha. Podczas spaceru po lesie spotkać można unikalne gatunki ptaków i zwierząt. Jedną z największych i najpopularniejszych atrakcji miasta są „Międzyrzeckie Jeziorka” – zespół pięciu zbiorników wodnych o skomplikowanej i urozmaiconej linii brzegowej, położone w sąsiedztwie kompleksów leśnych. Funkcjonują tu ośrodki turystyczne z domkami letniskowymi, zaplecze gastronomiczno-restauracyjne, wypożyczalnia sprzętu wodnego, strzeżone kąpielisko miejskie z pomostami, plenerowe centrum rekreacji ruchowej (Pump Truck, dwa boiska, kort do tenisa, siłownia, cztery place zabaw, skatepark, plac streetworkout). Dodatkową atrakcją jest pływająca fontanna. Teren jest monitorowany.

Zabytki:
Zespół kościoła pw. św. Mikołaja: kościół rzymskokatolicki, murowany, pw. św. Mikołaja z 1477 r., przebudowany w XVIII w. i XIX w. Z lewej strony prezbiterium renesansowe epitafium księcia Piotra Zbaraskiego wykonane w 1586 r. W ołtarzach bocznych obrazy z XVIII i XIX w. Zespół kościoła pw. św. Piotra i Pawła: dawna cerkiew grekokatolicka, w tej chwili kościół rzymskokatolicki pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, murowany, 1772 – 1774. Obraz główny z kościoła w stylu empirowym, dzwonnica murowana.

Zespół kościoła pw. św. Józefa ONMP: dawna cerkiew grekokatolicka, w tej chwili kościół rzymskokatolicki pw. św. Józefa, murowany, wybudowany w latach 1782-1784, przebudowywany w XIX w. Cmentarz rzymskokatolicki: ok. 1807 r., z kaplica cmentarną pw. św. Rocha, murowana, 1839 r. Cmentarz żydowski – kirkut: ok. 1807 t., macewy żeliwne i kamienne. Zespół Pałacowo-Parkowy w Międzyrzecu Podlaskim został założony w I połowie XVII w. na tzw. Nowym Mieście. Kształtowały go rody Tęczyńskich, Daniłowiczów, Sieniawskich, Denhoffów, Czartoryskich, Potockich oraz pracujący dla nich wybitni architekci, tacy jak:
Christian Piotr Aigner, Franciszek Maria Lanci, Antoni Dygat. Dzisiejszy pałac przy ul. Lubelskiej 63 został wzniesiony w latach 1930-1931, a zasiedlono go w 1932 roku. Charakteryzuje go styl wczesnego polskiego modernizmu z elementami wnętrz art deco. Pałac usytuowano przy alei, która dawniej była drogą łączącą poprzednie pałace z placem św. Floriana, w odległości ok. 125 m od ul. Lubelskiej. Podobnie jak dziś, budynek był murowany, otynkowany, z płaskimi stropami i dachem krytym blachą.
Na uwagę zasługują również budynki użyteczności publicznej, w tym: Zespół poczty konnej: dawna poczta konna, stajnia i wozownia murowane z XIX w. Stary szpital, murowany z XIX w., Zespół dworca kolejowego z XIX w.

Strona internetowa: www.miedzyrzec.pl
Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w Urzędzie Miasta w Międzyrzecu
Podlaskim przy ul. Pocztowej 8 – Wydział Polityki Społecznej, pok. nr 27, tel. 83 372 62 89.

DCIM/102MEDIA/DJI_0126.JPG
Idź do oryginalnego materiału