Miasto Limanowa

glosseniora.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: limanowa


Limanowa to malowniczo położona miejscowość w województwie małopolskim, w niewielkiej kotlinie otoczonej górami. Jako stolica powiatu limanowskiego stanowi administracyjne i kulturalne centrum regionu, a jako stolica Beskidu Wyspowego – jego zaplecze turystyczne.

Limanowa prawa miejskie Limanowa otrzymała w 1565 roku. Jest to miasteczko o bogatej historii i silnych tradycjach, a symboliczne czerwone serce jest ściśle powiązane z jego patronem św. Walentym, jak i z lokalną tożsamością.

Serce symbolizuje miłość, gościnność i wspólnotę mieszkańców, a także odnosi się do św. Walentego, który jest patronem zakochanych i opiekunem chorych. To także znak patriotyzmu i odwagi, przypominający o heroicznych momentach z historii miasta. Centrum miasta Limanowa stanowi rynek, który po rewitalizacji w nowej odsłonie jest wizytówką tej urokliwej miejscowości. Na płycie rynku w tzw. Buzodromie działa Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej. W centrum miasta znajduje się Bazylika Matki Boskiej Bolesnej, będąca jako kościół jedynym w kraju pomnikiem 100. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Bazylika od lat stanowi centrum pielgrzymkowo-turystyczne miasta. Kościół wzniesiony jest z cegły, zaś monumentalność nadaje mu zewnętrzna wykładzina kamienna. Rynek limanowski wytyczony został przy okazji lokacji miasta wg prawa magdeburskiego /1564 r./. Ma kształt prostokąta o powierzchni 1,2 ha; z jego naroży – zgodnie z prawem magdeburskim – wychodzą cztery ulice /Jana Pawła II – dawniej Krakowska, Józefa Marka – dawniej Starowiejska, Kościuszki – dawniej Sądecka i Matki Boskiej Bolesnej – dawniej Mordarska/.

Atrakcją dla turystów jest Jubileuszowy Krzyż położony na Miejskiej Górze (782 m n. p. m.) – 37-metrowy pomnik upamiętniający 2000 lat chrześcijaństwa. Krzyż okala taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta, Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego, Gorców i Tatr. Budowla z przełomu XIX i XX wieku, utrzymana w typie polskich dworów. Po przeprowadzonym w ostatnich latach remoncie mieści Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej /bogate zbiory dotyczące historii, kultury ludowej powiatu limanowskiego, oryginalne dokumenty królewskie związane z miastem Limanowa/. Z budynkiem tym związana jest architektonicznie zabytkowa kaplica przydworska pw. Św. Walentego, resztki parku /okazały – ok. 300 letni dąb/ oraz budynki byłego browaru limanowskiego. Jabłoniec to wzgórze od centrum Limanowej. Jest to pamiątka krwawych bojów stoczonych w okolicach Limanowej w czasie I wojny światowej ( Bitwy Limanowskiej) Tam w dniach 8-11 grudnia 1914 roku toczyły się zaciekłe walki pomiędzy wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi, zakończone klęską Rosjan. Obiekt ma 3500m2 , wzniesiony został jeszcze w czasie trwania I wojny światowej według projektu architekta G.Ludwika. Zasadnicza część cmentarza, otoczona kamiennym murem jest miejscem spoczynku 424 żołnierzy austro-węgierskich, niemieckich i rosyjskich. Głównym elementem architektonicznym jest mauzoleum („kaplica”) poległego tu bohatera węgierskiego płk. Othmara Muhra von Limanowa oraz pomnik poległych tu żołnierzy 9 pułku huzarów węgierskich. W części północnej otoczonej murem wysoki, ośmioboczny słup kamienny zwieńczony krzyżem maltańskim. W otoczeniu groby ok. 250 żołnierzy Armii Czerwonej i partyzantów radzieckich, poległych w okolicach Limanowej w czasie II wojny światowej. Kościół drewniany wybudowany został w 1778 roku. Jest to świątynia drewniana z wieżą na planie kwadratu, wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwiema kaplicami bocznymi. Wejście główne znajduje się pod wieżą. Najcenniejszym elementem wyposażenia kościoła jest wykonana w stylu gotyckim, pochodząca z 1535 roku kamienna chrzcielnica. Świątynia posiada także spiżowy dzwon „św. Andrzej” z 1520 r., XVII-wieczny barokowy ołtarz z obrazami św. Tomasza i św. Scholastyki, dalej, trzy XVIII-wieczne ołtarze, ambonę, tudzież pochodzące z XIX-wieku malowane na płótnie Stacje Drogi Krzyżowej, sprowadzone z Wiednia.

W rozległym przylegającym do świątyni parku podworskim, znajduje się wzniesiony w 1934 r. pomnik poświęcony Legionistom Józefa Piłsudskiego. W sierpniu 1914 r. wymaszerowali Oni z pobliskiego Dworu Pieniążków na krakowskie Oleandry. Na szycie kamiennego obelisku znajduje wspaniała monumentalna rzeźba, zrywającego się do loty orła, dzieło się Stanisława Augustyna, artysty rzeźbiarza ze Żmiącej. Pomnik szczęśliwie przetrwał II wojnę światową oraz okres PRL-u. Dziś pełni istotną rolę edukacyjną i jest trwała pamiątką dokonań przodków, walczących o wolną i niepodległą Polskę. To tutaj rokrocznie realizowane są uroczystości patriotyczne, przypominające wydarzenia z burzliwej historii miejscowości i kraju.


Ogólnopolską Kartę Seniora można odebrać w siedzibie Urzędu Miasta Limanowa, ul. Jana Pawła
II 9, 34-600 Limanowa – w pokoju nr 201.


Idź do oryginalnego materiału