Z roku na rok świadomość konsumentów rośnie. Chętniej sięgamy po produkty ekologiczne, pochodzące z kontrolowanych systemów. Nieskażonej żywności szukamy w specjalnych sklepach czy straganach. Niestety, musimy za nią sporo zapłacić. Czym jest żywność ekologiczna i czy naprawdę jest zdrowsza od konwencjonalnej?
Żywność ekologiczna – czym jest?
Niejednokrotnie zastanawiamy się, czy żywność ekologiczna jest zdrowsza od tej konwencjonalnej. By odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw zdefiniować, co kryje się pod tym pojęciem. Żywnością ekologiczną określamy żywność, która została wyprodukowana metodami rolnictwa ekologicznego. Powstała zgodnie z prawami natury, a tym samym pozbawiona jest pestycydów, metali ciężkich czy innych szkodliwych substancji. Producent żywności ekologicznej powinien być certyfikowany przez zewnętrzną autoryzowaną instytucję kontrolną. Produkty spożywcze pochodzące z Unii Europejskiej oznaczone są symbolem Ekoliść.
Żywność ekologiczna – jakie musi spełnić wymagania?
By żywność zyskała miano ekologicznej musi spełnić szereg wymagań.
- Podczas produkcji żywności nie mogą być używane sztuczne nawozy
- Nie mogą być używane produkty genetycznie zmodyfikowane (GMO)
- Produkcja musi przebiegać według ściśle określonych zasad rolnictwa ekologicznego
- Użycie substancji dodatkowych powinno zostać ograniczone
Żywność ekologiczna musi posiadać certyfikat nadany przez upoważnioną do tego jednostkę.
Rodzaje żywności ekologicznej
Certyfikowana żywność ekologiczna występuje w postaci przetworzonych i nieprzetworzonych produktów z produkcji roślinnej oraz zwierzęcej prowadzonej w gospodarstwie ekologicznym. Do produktów przetworzonych zaliczymy np. ekologiczne przetwory warzywne, które przydatne są szczególnie w okresie, kiedy ekologiczne, świeże warzywa są trudno dostępne. Do produktów nieprzetworzonych możemy zaliczyć głównie mięso, jaja, ryby czy warzywa.
Żywność ekologiczna – jakie są jej zalety?
Produkcja żywności ekologicznej musi odbywać się zgodnie ze ściśle określonymi standardami zapewniającymi ochronę środowiska, które kontrolują używanie środków chemicznych. Przeprowadzone badania wykazują mniejsze występowanie pestycydów, azotynów i azotanów w żywności ekologicznej w porównaniu z tą konwencjonalną. Produkty ekologiczne nie mogą być narażone na skażenia chemicznymi środkami ochrony roślin. Co więcej, istnieje całkowity zakaz stosowania różnego rodzaju antybiotyków i syntetycznych dodatków do żywności. Niektóre badania dowodzą, iż żywność ekologiczna może mieć większe stężenie prozdrowotnych składników np. magnezu, witaminy E, C czy związków fenolowych. Produkty mleczne i mięsne pochodzące od producentów żywności ekologicznej wykazują większą zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. W warzywach i owocach ekologicznych znajdziemy znacznie więcej antyoksydantów, które przeciwdziałają starzeniu się komórek. Ekologiczne warzywa liściaste np. sałata, zawierają niekiedy choćby do 40 proc. mniej szkodliwych dla organizmu azotynów.
Żywność ekologiczna – są i wady
Niestety, regulacje prawne związane z żywnością ekologiczną mają wpływ na wyższą cenę Co więcej, zakaz stosowania dodatków do żywności i substancji konserwujących przyczynia się do krótszego okresu przydatności do spożycia.
Produkty ekologiczne – jak je rozpoznać?
Jeśli zależy nam na kupnie żywności ekologicznej powinniśmy szczególną uwagę zwrócić nie tylko na certyfikat, ale także na jej wygląd. Plony z upraw ekologicznych nie mogą być nawożone, a tym samym są mniejsze i brzydsze od plonów konwencjonalnych. Im brzydsze i mniejsze – tym zdrowsze. Ekologiczne warzywa i owoce mogą mieć również nietypowy kształt – im bardziej powykrzywiane tym lepiej.