Dla dziewcząt okres preadolescencji rozpoczyna się rok, a choćby dwa lata wcześniej niż dla chłopców. I choć dla obu płci początek dojrzewania wiąże się z wahaniami nastroju czy zwrotem w kierunku grupy rówieśniczej, nie oznacza to, iż ich fantazje, obawy i sposób kształtowania relacji jest taki sam.
Chłopięce grupy są zwykle większe i skoncentrowane na działaniu, którym często jest unikanie kontaktu z dziewczętami. Budzące się bowiem seksualne impulsy niepokoją chłopców, co wzmacnia w nich obawy przed bliskimi relacjami z dziewczynkami. Jednocześnie dziewczynki zwykle są od nich większe i silniejsze, dlatego nierzadko postrzegane są jako zaborcze i zagrażające. Chłopięce grupy rekompensują sobie te niepokoje głośnym, często obraźliwym językiem i zachowaniem oraz częstymi skargami na niesprawiedliwość, jaka ich spotyka (głównie ze strony dziewcząt i kobiet, np. nauczycielek).
Dziewczęta nieco inaczej przeżywają niepokoje związane z początkiem dojrzewania. W większym stopniu zmagają się one ze zmieniającym się ciałem i ograniczeniami wiążącymi się z fizycznym dojrzewaniem. Tworzą grupy znacznie mniejsze niż chłopcy, z których wyodrębniają się bardzo często „najlepsze przyjaciółki”. Przyjacielskie pary mają tendencję do częstych i burzliwych zmian. Pragnienie znalezienia tej najbliższej, pokrewnej duszy może być również wyrazem tęsknoty za bardzo bliską relacją z matką, która teraz ulega istotnym zmianom. Bliskość w dziewczęcych grupach rówieśniczych opiera się na poczuciu intymności, zaufania i wspólnie dzielonych sekretach oraz wypróbowywaniu nowych ról. Dużo częściej niż chłopcy poszukują one kontaktów z przeciwną płcią, przeżywają pierwsze zauroczenia.
Mimo, iż chłopcy i dziewczęta tworzą grupy głównie w obrębie własnej płci, można u nich dostrzec również rosnące zainteresowanie płcią przeciwną. Drażnienie się, dokuczanie, zaczepianie, gonitwy, zabieranie sobie rzeczy to sposób na wyrażenie ich ciekawości i ekscytacji związanej z poznawaniem się nawzajem, a także swego rodzaju przełamywanie przez cały czas jednak dość silnego podziału między nimi.
Dowiedz się więcej o okresie preadolescencji.