Królował w PRL-u. Na głowę bije klasyczne kotlety schabowe

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Bryzol- Pyszności


Bryzol to prawdziwy król niegdysiejszych barów i restauracji. Powstał prawdopodobnie dzięki wyobraźni kreatywnych gospodyń, które musiały przyrządzać posiłki z tego, co było dostępne. A wiele takich produktów nie było. Okazuje się, iż choćby z najbardziej byle jakiego kawałka mięsa potrafiły wyczarować nie byle jakie danie. Przepis na bryzol odtwarzamy do dzisiaj. W czym tkwi sekret sukcesu?

Serwowano go w barach, restauracjach i stołówkach pracowniczych. Miękki kawałek mięsa pod pierzynką z duszonej cebuli podany z ziemniakami – bryzol to dla pamiętających czasy PRL-u danie kultowe. Dzisiaj dużo rzadziej pojawia się na stołach, ale to, czego nie można odebrać tej recepturze, to uniwersalność i prostota. Długo duszony cienki plaster mięsa z ziemniakami i cebulą. Pysznie i prosto. Koniecznie wypróbujcie ten przepis.

Bryzol – kultowe danie epoki PRL

Bryzol to najczęściej cienko pokrojona w poprzek i ubita polędwica wołowa, wieprzowa lub końska. Trudno jednak wyobrazić sobie, by w okresie panujących na sklepowych półkach pustek przygotowywano potrawy z polędwic czy polędwiczek. Wszak przed laty mięso uznawane było za prawdziwy rarytas. W PRL-u bryzol zwykle robiono z gorszej jakości mięsa. Mielono je lub siekano, oprószano mąką i smażono. Drugą opcją było – jak wcześniej wspomniano – krojenie mięsa w cienkie kotlety i duszenie go, by stało się miękkie i kruche. Warto dodać, iż każda szanująca się restauracja w czasach PRL w swojej ofercie miała bryzole.

Banalnie prosty przepis

Bryzol można przygotować na kilka sposobów. Jednym z nich jest przemielenie mięsa, uformowanie kotlecików, obtoczenie ich w bułce tartej i szybkie smażenie do zarumienienia. Taki kotlet musi być uformowany w jak najcieńszy placek i w przeciwieństwie do klasycznych kotletów, jego panierkę stanowić ma jedynie cienka warstwa mąki. Często też bryzol jest cienkim plastrem mięsa, dobrze wyklepanym i długo duszonym do uzyskania miękkości. W obu przypadkach najlepszymi dodatkami są ziemniaki z wody i duszona cebulka z pieczarkami.

Bryzol- Pyszności

Składniki:

  • 500 gramów karkówki
  • 1 jajko
  • mąka pszenna do obtaczania mięsa
  • olej do smażenia
  • 2 cebule
  • 400 gramów pieczarek
  • sól i pieprz

Przygotowanie:

  1. Mięso przepuść przez maszynkę do mielenia mięsa o grubych oczkach lub drobno posiekaj je nożem.
  2. Do mięsa dodaj jedno jajko, dopraw je solą i pieprzem, a następnie zacznij wyrabiać, aż powstanie zwarta masa.
  3. Z tak przygotowanego mięsa uformuj jak najcieńsze kotlety. Obtaczaj je w mące i smaż na rozgrzanym tłuszczu z każdej strony do zarumienienia.
  4. Cebulę pokrój w piórka, a pieczarki w cienkie plastry.
  5. Zeszklij na patelni po smażeniu bryzoli cebulę, a kiedy będzie gotowa, dodaj pieczarki.
  6. Kiedy całość podsmaży się, dopraw warzyw solą i pieprzem.
  7. Bryzol podawaj po pierzynką z cebuli z pieczarek.

Przeczytaj również: To hit pracowniczych stołówek w PRL. Dziś żaden robotnik na nie choćby nie spojrzy

Należy pamiętać, iż mięso na bryzol powinno jak najlepszej jakości. Może to być choćby polędwica wieprzowa czy wołowa, ponieważ właśnie te mięsa smakują w tym daniu najlepiej. Nie ma jednak problemu, aby zrobić potrawę z łopatki, wołowego antrykotu albo karkówki. Receptura na bryzol na przestrzeni lat mocno ewoluowała, dostosowuje się ją pod aktualne wymagania oraz potrzeby klientów. Właśnie dlatego w restauracjach spotkać się już można z bryzolami z mięsa drobiowego, które dla robi się nie tylko z kurczaka, ale też z indyka.

Idź do oryginalnego materiału