Koniec wstydu w centrum! Blaszany potwór zniknie z krajobrazu Lublina. Tak ma wyglądać

spottedlublin.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: Ogrodzony teren dawnej Alchemii w Lublinie


Miasto Lublin i spółka Arkady sfinalizowały negocjacje dotyczące zagospodarowania jednej z najważniejszych przestrzeni w centrum miasta – terenu dawnej Alchemii.

Obie strony podpisały protokół uzgodnień, który wyznacza nowy harmonogram prac i precyzuje warunki inwestycji na terenie między ulicami Lubartowską, Świętoduską i Bajkowskiego.

„To istotny krok w kierunku uporządkowania i ożywienia tej części Lublina. Dzięki współpracy z użytkownikiem wieczystym tego terenu możliwa będzie realizacja inwestycji, która połączy funkcje praktyczne z nową jakością przestrzeni publicznej” – podkreśla Tomasz Fulara, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Konkretne daty i plany

Zgodnie z podpisanym dokumentem, budowa – rozumiana jako wykonanie fundamentów – powinna ruszyć najpóźniej do 31 lipca 2027 roku, natomiast zakończenie inwestycji w stanie surowym zamkniętym planowane jest na koniec 2028 roku.

„Mamy przed sobą ambitne, ale realne cele. Wchodzimy w fazę, w której projekt może zostać zrealizowany zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i miasta” – zapewnia Marek Woliński, przedstawiciel spółki Arkady.

Jak dodaje, spółka dysponuje aktualnym pozwoleniem na budowę i finalizuje pozostałe formalności. Pierwsze prace planowane są jeszcze w drugiej połowie tego roku.

Co powstanie?

W miejscu obecnego terenu między ulicami Lubartowską, Świętoduską i Bajkowskiego ma powstać nowoczesny wielopoziomowy parking podziemny na około 300 miejsc postojowych.

To jednak nie koniec – budynek Arkad zostanie zmodernizowany i rozbudowany, a przestrzeń publiczna zyska zupełnie nowe oblicze.

W planach jest również część usługowo-gastronomiczna. Restauracje mają powstać zarówno w przebudowanych Arkadach, jak i w nowym budynku zlokalizowanym w miejscu dawnych kas biletowych.

Arkady wstępna wizualizacja – materiały prasowe

Zmieniona zostanie również organizacja i wygląd terenu – przewidziano nowe nasadzenia zieleni, małą architekturę oraz starannie zaprojektowaną przestrzeń pieszą.

Inwestycja ma tchnąć nowe życie w zapomniany fragment Śródmieścia, zapewniając zarówno lepszą funkcjonalność, jak i wyższy standard estetyczny całej okolicy.

Nasze poprzednie teksty dotyczące tej inwestycji:

Zobacz również

Wraca temat budowy Alchemii. Miasto powołało specjalny zespół, który ma ustalić z inwestorem nowe terminy realizacji inwestycji

Lublin przegrał sądową batalię. Inwestor nie musi oddawać miastu atrakcyjnej działki w centrum. Kiedy ruszy budowa Alchemii?

Miasto domaga się zwrotu działki i zapłaty 4 mln zł kary. Inwestor podtrzymuje zamiar budowy podziemnego parkingu

Miał być podziemny parking, jest rozkopana przez archeologów działka. Co z budową Alchemii?

Idź do oryginalnego materiału